Wiadomości

  • 15 lipca 2023
  • wyświetleń: 872

Straż miejska ostrzega: nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie

Zamknięty samochód to niebezpieczna pułapka dla kogoś, kto został w środku - ostrzega czechowicka straż miejska. Jak dodaje, wnętrze pojazdu szybko się nagrzewa, co niesie za sobą nawet zagrożenie dla życia.

Straż miejska ostrzega: nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie
Straż miejska ostrzega: nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie · fot. YouTube / Redcastle Productions


Wysokie temperatury latem są wyczekiwane przez urlopowiczów, ale upał może być poważnym zagrożeniem, gdy zapomnimy o jego działaniu na każdy żywy organizm.

- Przypominamy, że przebywanie przez dłuższy czas w nagrzanym samochodzie jest niebezpieczne dla zdrowia. Pozostawienie w nim dzieci lub zwierząt może doprowadzić do tragedii. Widząc taką sytuację, natychmiast reagujmy- szukajmy właściciela lub dzwońmy na numer alarmowy 112. Apelujemy aby podczas upałów nigdy nie zostawiać, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt w samochodzie - zwracają uwagę strażnicy miejscy.

Gdy panuje wysoka temperatura powietrza, wewnątrz zamkniętego auta brak jest cyrkulacji powietrza, która umożliwiałaby swobodne oddychanie. Uchylone szyby niewiele tu pomogą. Temperatura w rozgrzanym samochodzie może wzrosnąć o dodatkowe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Tylko rozwaga i szybka reakcja może uchronić przed tragedią.

- Jeśli jedziesz z dzieckiem, a musisz zrobić zakupy lub coś załatwić - zawsze zabierz je ze sobą lub zrezygnuj ze swoich planów (nie tłumacz się tym, że dziecko zasnęło, a Twoja nieobecność będzie krótka). Uchylona szyba w samochodzie nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Nie poprawi ona cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu. Jeśli nie musisz, nie zabieraj ze sobą pupila, gdy nie będzie mógł Ci towarzyszyć podczas załatwiania spraw. Nawet jeśli ma to trwać tylko " chwilę", a ty pozostawisz mu wodę w misce - apeluje straż miejska.

SM przypomina, że niewiele potrzeba, aby organizm w upale uległ przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi, czy nawet uduszeniu. Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka lub psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby.

Jak zareagować widząc dziecko lub zwierzę pozostawione w samochodzie w upalny dzień? Oto kilka porad:
  • Rozejrzyj się, głośno zapytaj czyj to pojazd - właściciel samochodu może być w pobliżu.
  • Jeśli nie znajdziesz szybko właściciela - natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112.
  • Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia wybić w samochodzie szybę.
  • Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb, czy pojawienia się właściciela pojazdu.

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.