Wiadomości

  • 17 lipca 2023
  • wyświetleń: 383

Kredyt gotówkowy - jak go dostać i na co przeznaczyć?

Materiał partnera:

Każdy ma jakieś plany zakupowe, które nie ograniczają się jedynie do sprawunków w sklepie spożywczym. Niektórzy chcą nabyć samochód, inni wycieczkę w biurze podróży, a jeszcze inni wymienić okna w swoim domu. W każdym z tych celów pomaga kredyt gotówkowy. Jak go otrzymać?

kredyt gotówkowy


Kredyt gotówkowy - definicjaCzym jest kredyt gotówkowy? To usługa bankowa polegająca na pożyczeniu od placówki określonej sumy pieniędzy. Środki spłaca się w ratach obarczonych oprocentowaniem, przez co z transakcji korzystają obie strony. Klient otrzymuje gotówkę na dowolny cel, a bank z czasem zyskuje na jej wypłaceniu w odsetkach.

Kredyt gotówkowy może wynosić maksymalnie 255 550 złotych, ale nie wszystkie banki oferują tak wysokie kwoty. Okres spłacania zobowiązania to 10 lat lub mniej. Z usługi ma prawo skorzystać każda osoba wykazująca zdolność kredytową. Nie trzeba dokumentować celu, na jaki chce się przekazać środki.

Na co bierze się kredyt gotówkowy?Ze względu na to, że bank nie wymaga informacji na temat celu kredytu, tak naprawdę można go przekazać na wszystko. Dość popularnym wyborem wśród klientów jest zakup samochodu. Powodzeniem cieszą się zarówno te nowe, jak i pochodzące z rynku wtórnego. Auto to dla wielu osób podstawowa jednostka komunikacji, bez której nie wyobrażają sobie życia.

Poza tym celem pochłaniającym mnóstwo środków są remonty domów i mieszkań. Za pomocą kredytu gotówkowego można odświeżyć wystrój swoich czterech kątów lub całkowicie go odmienić. Środki przydają się przy renowacjach o podłożu technicznym, czyli np. wymianie systemu ogrzewania lub zakładaniu nowych okien.

W artykule na stronie https://www.money.pl/pieniadze/co-mozna-sfinansowac-kredytem-gotowkowym-6910642911246912a.html widnieje więcej celów, na jakie kredytobiorcy przeznaczają pieniądze od banku. Choć zakup nieruchomości kojarzy się przede wszystkim z kredytem hipotecznym, to niekiedy u osób o dużych oszczędnościach wystarczy gotówkowy.

Ta pożyczka jest znacznie prostsza w uzyskaniu niż skomplikowana hipoteka. Gdy bierze się kredyt na dom lub mieszkanie, należy dostarczyć mnóstwo dokumentów związanych z nieruchomością, a tym m.in. umowy zakupu czy plany działki budowalnej.

Proces pozyskiwania kredytu gotówkowegoPierwszym etapem w ubieganiu się o kredyt gotówkowy powinno być dobre zapoznanie się z ofertami różnych banków. Pomagają w tym rankingi internetowe, które gromadzą aktualne propozycje wszystkich kluczowych placówek. Można w nich sprawdzić wartość RRSO, wysokość raty przy wybranej kwocie kredytu, prowizję, oprocentowanie czy miesięczną ratę.

Na stronie Bankier.pl ranking kredytów gotówkowych łączy się z kalkulatorem, za pomocą którego da się dopasować wyliczenia do własnych potrzeb. Przy łatwiejszych do pozyskania opcjach widnieje oznaczenie wysokiej przyznawalności, więc warto zwrócić na to uwagę.

Po wybraniu oferty należy skontaktować się z bankiem. Da się to zrobić, przechodząc bezpośrednio z rankingu, a także na stronie internetowej, w placówce czy przez telefon. Rozmowa jest ważna po to, aby dowiedzieć się, jakie dokumenty trzeba przedstawić w celu rozpoczęcia procesu.

Każdy bank może mieć zupełnie inne wymagania względem swoich kredytobiorców. Niezależnie od szczegółów zawsze koniecznie wylicza się zdolność kredytową klienta. Do tego trzeba przedstawić m.in. zaświadczenia o zarobkach i umowę z pracy.

Umowa to dokument kluczowy, ponieważ od jej rodzaju sporo zależy. Z perspektywy banku umowy cywilnoprawne nie stawiają klienta w najlepszej sytuacji. Znacznie bardziej ceni się umowę o pracę na czas nieokreślony, która oznacza stabilne, długotrwałe zatrudnienie.

Poza papierami niezbędnymi do policzenia zdolności kredytowej potrzeba jeszcze potwierdzenia tożsamości np. dowodem osobistym i podpisania wniosku o kredyt. Gdy złoży się komplet dokumentów w banku lub online, można wyczekiwać na decyzję, jaką podejmie placówka.

Czasami czeka się kilka dni, a niekiedy rozstrzygnięcie przychodzi po kilku godzinach. Po podpisaniu umowy i otrzymaniu pieniędzy pozostaje już tylko przeznaczyć je na wybrany cel i zacząć spłacać w określonym terminie. Bardzo ważne jest uiszczanie opłat na czas.

Osoby, które nie mają opóźnień w ratach, a zaciągną jeszcze inne zobowiązania, mogą w przyszłości ubiegać się o konsolidację kredytów. Polega ona na połączeniu wszystkich świadczeń w jedno i spłacanie ich w jednej racie co miesiąc. Do tego również trzeba wykazywać zdolność kredytową.

Jakie zalety ma kredyt gotówkowy?Zaletą kredytu gotówkowego jest to, że może on być bardzo wysoki. Pozwala na pożyczenie sporych środków, dzięki którym da się wiele kupić i zrobić. Ponadto nikomu nie trzeba przedstawiać celu, na jaki chce się wydać pieniądze. To sprawa wyłącznie kredytobiorcy.

Proces ubiegania się o świadczenie wygląda dość prosto i nie wymaga tak dużej ilości formalności, jak ma to miejsce w przypadku pożyczki hipotecznej. Decyzja niekiedy przychodzi nawet tego samego dnia, więc szybko można cieszyć się pieniędzmi i realizować swoje cele.

Kredyt gotówkowy to szansa na realizację planów dla wszystkich osób, które nie zarabiają na tyle dużo, aby odłożyć spore oszczędności. Klienci mający więcej niż jedno zobowiązanie, w tym kredyt gotówkowy, mają prawo je konsolidować i uiszczać w ramach jednej, niższej raty.

Czy kredyt gotówkowy ma jakieś wady?Kredyt gotówkowy ma sporo plusów, dlatego klienci tak często po niego sięgają. Choć ma zwykle dość niskie oprocentowanie, to jednak przy tym zmiennym trzeba mieć świadomość, że kwoty rat mogą się zmieniać. Dla niektórych osób wadą jest to, że da się pożyczyć tylko około 200 tysięcy złotych. Taka pożyczka nie wystarcza np. na zakup mieszkania.

Do kredytu gotówkowego potrzeba zdolności kredytowej, co wyklucza wielu chętnych na tę usługę. Należy to jednak rozumieć, ponieważ banki nie chcą ryzykować dysponowaniem swoich środków osobom, które mogłyby być niewypłacalne.