Wiadomości

  • 18 lipca 2023
  • wyświetleń: 753

Boom na nieruchomości w Bułgarii: inwestycje, które przynoszą zyski

Materiał partnera:

Bułgaria jest państwem o niewielkim obszarze, lecz olbrzymim potencjale. Ostatnie badania wskazują na gwałtowny wzrost inwestycji w nieruchomości na tym terenie, przede wszystkim ze strony inwestorów zagranicznych. Przyjrzyjmy się bliżej, co kieruje tym zjawiskiem, a także, jakie korzyści może to przynieść dla inwestorów.

domy w Bułgarii


Bułgarski rynek nieruchomości na tle EuropyWedług raportu "Emerging Trends in Real Estate Europe 2023" przygotowanego przez PwC, Bułgaria została uznana za jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości w Europie. Kraj ten odnotowuje konsekwentny wzrost wartości nieruchomości - według danych Narodowego Instytutu Statystycznego Bułgarii, w pierwszym kwartale 2023 r. średnia cena metra kwadratowego w Bułgarii wzrosła o 7,2% w porównaniu do tego samego okresu w 2022 r.

Kluczowe czynniki przyciągające inwestorówCo sprawia, że Bułgaria mieszkania na sprzedaż są tak atrakcyjne? Istnieje kilka powodów:

  • Ceny. Pomimo wzrostu, ceny nieruchomości w Bułgarii wciąż są znacznie niższe niż średnia europejska. Na przykład, w Sofii, stolicy Bułgarii, średnia cena za metr kwadratowy w 2023 r. wynosi około 1200 euro, podczas gdy średnia cena w stolicy Niemiec, Berlinie, wynosi około 4000 euro.
  • Wzrost gospodarczy. Bułgaria jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej. Według prognoz Komisji Europejskiej, jej PKB wzrośnie o 4,2% w 2023 r.
  • Turystyka. Bułgaria jest popularnym celem turystycznym, z rosnącym popytem na krótkoterminowy wynajem, szczególnie w kurortach nad Morzem Czarnym i w ośrodkach narciarskich.


Atutów jest oczywiście znacznie więcej, a więc jeśli jesteś zainteresowany inwestycjami w nieruchomości poza granicami Polski, zdecydowanie zachęcamy do rozważenia opcji zakupu domu lub mieszkania w Bułgarii. Pomocne w ocenie rynku będą liczne raporty, zachęcamy również do kontaktu z lokalnymi agencjami nieruchomości.

Dobre perspektywy dla inwestorówW okresie pocovidowym inwestycje w bułgarskie obiekty mieszkalne i usługowe stały się szczególnie opłacalne. Jeśli rozważasz tego typu nabytek, szczególnie jeśli nie zamierzasz mieszkać w kraju, a jedynie chcesz oddawać nieruchomości na wynajem, wybierz najbardziej opłacalne obiekty, w które zwrot z inwestycji nastąpi bardzo szybko. Jakie są to nieruchomości?

  • Nieruchomości rekreacyjne. Według danych Narodowego Instytutu Statystycznego Bułgarii, sektor turystyki stanowił w 2022 r. około 12,5% PKB kraju, a liczba turystów wzrosła o 8% w porównaniu z 2021 r.
  • Nieruchomości mieszkalne. W Bułgarii rośnie popyt na mieszkania i domy, szczególnie w dużych miastach, jak: Sofia, Płowdiw lub Warna, co przekłada się na atrakcyjność inwestycji w nieruchomości mieszkalne.
  • Nieruchomości komercyjne. Z rosnącą gospodarką, sektor nieruchomości komercyjnych również się zwiększa. Szczególnie atrakcyjne są biurowce klasy A w dużych miastach.


Na najtańsze nieruchomości w Bułgarii można natrafić w małych, mniej popularnych miasteczkach i wsiach na północy kraju. Inne tańsze obszary, to regiony w górach Rodopach, z dala od dużych ośrodków turystycznych.

Bułgarski rynek nieruchomości zapewnia atrakcyjne możliwości dla inwestorów. Korzystne ceny, szybki wzrost gospodarczy oraz rosnący sektor turystyczny tworzą sprzyjające warunki dla inwestycji. Zważywszy na obecne trendy, perspektywy na przyszłość wyglądają obiecująco. Jednak każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko, dlatego zawsze zaleca się dokładne zrozumienie rynku i konsultacje z ekspertami przed podjęciem decyzji.