Wiadomości

  • 24 lipca 2023
  • wyświetleń: 2609

[FOTO] Ciekawe zjawisko optyczne na czechowickim niebie

Kolejnymi ciekawymi zdjęciami podzielił się w mediach społecznościowych administrator profilu Czecho Meteo Pogoda na Facebooku. Fotografie przedstawiają prawdopodobnie łuk okołozenitalny zaobserwowany na czechowickim niebie w niedzielę, 23 lipca.

Łuk okołozenitalny zaobserwowany na czechowickim niebie - 23.07.2023 · fot. Facebook / Czecho Meteo Pogoda


- Taki widok zastałem u siebie nad głową.Jakieś zjawisko optyczne. Niestety nie jestem w stanie stwierdzić, co chciało się pokazać... Gdyby nie chmury, może byłby to łuk okołozenitalny? Parę lat temu udało mi się go "złapać" w tym samym miejscu - napisał administrator profilu czecho Meteo Pogoda na Facebooku.

Łuk okołozenitalny to zjawisko optyczne w atmosferze. Jest zjawiskiem typu halo i powstaje na kryształach lodu zawartych w chmurach piętra wysokiego. Łuk okołozenitalny przyjmuje formę otaczającego zenit tęczowego łuku. Promień łuku maleje wraz ze wzrostem wysokości Słońca ponad horyzontem.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.