Wiadomości

  • 25 lipca 2023
  • 30 lipca 2023
  • wyświetleń: 3847

[FOTO] Na ul. Górniczej nadal jest niebezpiecznie. Kierowcy notorycznie łamią przepisy

Do starosty powiatu bielskiego trafiła interpelacja w sprawie poprawy bezpieczeństwa na ul. Górniczej w Czechowicach-Dziedzicach. Jak poinformowali radni Justyna Rzepecka oraz Artur Rzepecki, kierowcy nadal łamią przepisy na tej drodze. W związku z tym wysunęli kilka wniosków.

Górnicza, kolonia, familoki
Ul. Górnicza w Czechowicach-Dziedzicach · fot. mp / czecho.pl


Radni Justyna Rzepecka oraz Artur Rzepecki poinformowali w swojej interpelacji, że "mimo zainstalowania odpowiednich znaków drogowych, które ograniczają prędkość pojazdów do 40 km/h oraz zakazują wjazdu pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, wciąż obserwujemy liczne przypadki łamania tych przepisów".

- Sytuacja ta budzi naszą poważną troskę o bezpieczeństwo mieszkańców, którzy zgłosili do nas ten problem. Mieszkańcy zgłaszają liczne incydenty przekroczenia prędkości, a nawet stosują zatrzymania obywatelskie. Policja wystawia bardzo duże ilości mandatów, ale mimo to nie ma poprawy wśród kierowców łamiących przepisy drogowe. Ostatnio zanotowano kilka stłuczek samochodów mieszkańców, chcących włączyć się do ruchu drogowego z osiedla Kolonia. W Ostatnim czasie zanotowano kilka incydentów potrąceń zwierząt na tej ulicy. Straż miejska również odnotowuje liczne zgłoszenia wjazdu pojazdów o masie powyżej 3.5 t pomimo zakazu - wyliczają samorządowcy.

Ul. Górnicza - po prawej potrącone zwierzę zakryte folią
Ul. Górnicza - po prawej potrącone zwierzę zakryte folią · fot. Interpelacja radnych


W związku z powyższym radni przedstawili swoje propozycje, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji na ulicy Górniczej.

Pierwszym z nich jest przesunięcie dwóch znaków drogowych w kierunku skrzyżowania z ulicą Rumana (od strony firmy Cyroń). Jak argumentują, "obecna lokalizacja znaków jest niewystarczająco widoczna dla kierowców co powoduje, że reagują oni na ograniczenia późno". Ponadto poprawienie widoczności znaków drogowych pozwoliłoby kierowcom na wcześniejsze przygotowanie się do zmniejszenia prędkości.

Radni proponują także utwardzenie poboczy wzdłuż ulicy Górniczej, do skrzyżowania z ulicą Rumana. - Ulica nie posiada utwardzonych poboczy, wobec czego piesi zmuszeni są iść drogą, którą jeżdżą samochody ciężarowe do pobliskiego składu budowlanego. Ponadto samochody pracowników powyższego składu są parkowane na poboczach tej drogi. Nie mając wolnego chodnika czy pobocza, piesi idący wzdłuż tej drogi są narażeni na niebezpieczeństwo - stwierdzają.

Piesza przechodząca przez pobocze ul. górniczej, w rejonie składu budowlanego
Piesza przechodząca przez pobocze ul. górniczej, w rejonie składu budowlanego · fot. Interpelacja radnych


Kolejnym z rozwiązań, które miałoby poprawić sytuację na ulicy Górniczej, jest utworzenie przejścia dla pieszych wyniesionego na płycie. - Proponujemy rozważyć stworzenie płyty na której zostanie zainstalowane przejście dla pieszych na ulicy Górniczej. Odpowiednio pomalowane na czerwony kolor i białą zebrę oraz oznaczone elementami odblaskowymi w tejże płycie. Taka inwestycja pomoże zwiększyć bezpieczeństwo przechodzących na drugą stronę drogi oraz wymusi na kierowcach zwolnienie przed przejściem, co zapobiegnie potencjalnym zagrożeniom - dodają radni.

- Należy podkreślić, że bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest sprawą o fundamentalnym znaczeniu. W związku z tym, serdecznie zachęcamy Zarząd Dróg Powiatowych do podjęcia działań w celu rozwiązania powyższych problemów na ulicy Górniczej - podsumowali radni Justyna Rzepecka oraz Artur Rzepecki, którzy do swojej interpelacji dołączyli raporty straży miejskiej i policji z ul. Górniczej.

Interpelację poparło 98 mieszkańców. Do sprawy będziemy wracać, gdy starosta bielski odpowie na wniosek radnych.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.