Wiadomości

  • 30 czerwca 2023
  • wyświetleń: 667

"Stacja integracja" skończyła swój bieg

Artykuł sponsorowany:

Tegoroczna wiosna dla Stowarzyszenia "DziałaMY!" była bardzo pracowita. Upłynęła na realizacji projektu "Stacja Integracja - animacja i aktywizacja społeczności lokalnej powiatu bielskiego", finansowanego ze środków Fundacji Orlen, w ramach programu "Moje miejsce na Ziemi".

Stacja Integracja skończyła swój bieg


Preludium, do zaplanowanych w projekcie działań, stanowiło malowanie budek lęgowych dla ptaków. W ponadprogramowej akcji udział wzięli wychowankowie i wychowawcy z czechowickich domów dziecka oraz mieszkańcy gminy Czechowice-Dziedzice. Jeszcze w marcu, budki zostały powieszone w ogrodach przy Domu dla Dzieci na Lipowcu oraz Ośrodku Pomocy Dziecku i Rodzinie na ul. Legionów, ponadto na cmentarzu żydowskim w Czechowicach-Dziedzicach, a także w ogrodach zaangażowanych w malowanie uczestników wydarzenia. Większość z nich doczekała się szybko swoich ptasich lokatorów, a w jednej schronienie znalazła nawet wiewiórka.

Kolejnym, proekologicznym działaniem, zrealizowanym w ramach wspomnianego zadania, było sprzątanie okolic Domu dla Dzieci na Lipowcu, które odbyło się w kwietniu. Zapał i zaangażowanie wychowanków oraz opiekunów, zaowocowało kilkunastoma workami pełnymi śmieci. Energii uczestników było na tyle, że posprzątaliśmy więcej, niż planowaliśmy.

W maju robota paliła nam się w rękach, zorganizowano bowiem trzy wydarzenia, mające na celu integrowanie, poprzez wspólne działanie na rzecz dobra ogółu. Pierwszym z nich było sprzątanie i drobny remont czechowickiej Jadłodzielni. Podopieczni domów dziecka wraz z wychowawcami, wspólnie z wolontariuszami, którzy na co dzień dbają o porządek w obrębie Jadłodzielni, najpierw porządnie oczyścili chłodziarko-zamrażarkę, oraz półki na pokarmy nie wymagające niskich temperatur, by następnie pomalować Jadłodzielnię. Po odświeżeniu prezentuje się o niebo lepiej. Zamontowano także skrzynkę na akcesoria i środki czystości, aby wolontariusze mieli zawsze pod ręką wszystko to, co jest potrzebne do zapewnienia czystości, po każdej dostawie jedzenia. Dzieciaki po raz kolejny stanęły na wysokości zadania.

Następne działanie było kontynuacją prac zapoczątkowanych w marcu, kiedy to rozpoczęto aranżację ogrodów przy domach dziecka, poprzez powieszenie budek lęgowych. Kolejnym etapem było sadzenie drzewek owocowych i miododajnych dla dzieciaków, ptaków i zapylaczy, zgodnie z ideą stworzenia ogrodu przyjaznego dzieciom i dzikim zwierzętom. Zaangażowanie dzieciaków było tak duże, że 16 drzewek zostało posadzonych w niespełna godzinę. Pogoda po raz kolejny nie zawiodła. Trzeba przyznać, że podczas wszystkich projektowych działań, słońce było naszym największym sprzymierzeńcem.

Podczas ostatniego majowego przedsięwzięcia - spaceru po cmentarzu żydowskim i prac porządkowych, z nieba lał się prawdziwy żar. Upał nie przeszkodził nam jednak w realizacji planów. Ocierając pot z czoła, zabezpieczyliśmy niemal wszystkie nagrobki agrowłókniną i kamieniem, co zdecydowanie ułatwi opiekunom cmentarza utrzymanie porządku w obrębie kwatery grzebalnej. Ponadto zorganizowano miejsce na kompostownik. Frekwencja podczas prac przerosła nasze oczekiwania. Wysiłek wychowanków i podopiecznych czechowickich domów dziecka, wspierali mieszkańcy oraz uczniowie, ze szkoły znajdującej się w pobliżu cmentarza.

W czerwcu "Stacja Integracja" dotarła do przystanku relaks. Dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację zadań projektowych, zorganizowano wycieczkę górską zakończoną ogniskiem. Wybór padł na Kamieniołom w Kozach. Najpierw był spacer po okolicznych atrakcjach, a na zakończenie pieczenie kiełbasek i prawdziwa biesiada.

Po ostatnim spotkaniu w ramach projektu dopadł nas mały smutek, ale coś się kończy, coś się zaczyna. Najważniejsze, że "Stacja Integracja" okazała się strzałem w 10! Przyświecający nam cel zdecydowanie został zrealizowany. Bez wątpienia zbudowaliśmy kapitał społeczny, poprzez aktywizację i integrację międzypokoleniową mieszkańców powiatu bielskiego oraz wzmocniliśmy więzi międzyludzkie. Ponadto promowaliśmy postawy obywatelskie i ekologiczne, działając na rzecz ogółu. Największym powodem do radości i dumy było dla nas ogromne zaangażowanie dzieciaków z czechowickich domów dziecka. Nie spodziewaliśmy się, że zaproponowane działania sprawią im taką frajdę. Nie zawiedli również mieszkańcy, którzy chętnie uczestniczyli w proponowanych wydarzeniach.

Bez wątpienia udało nam się stworzyć grupę ludzi aktywnych, pełnych energii i pomysłów. Dobra energia nie może się zmarnować, dlatego mamy już wspólne plany na przyszłość. Przez wakacje odpoczywamy, ale już wkrótce znów "DziałaMY!" dla naszego miejsca na Ziemi. Zapraszamy na naszą stronę http://www.dzialamy.eu oraz https://www.facebook.com/profile.php?id=100089036954585.

Jeśli masz ciekawe pomysły i chcesz się zaangażować w życie lokalnej społeczności, napisz do nas!

Magdalena Wygoda
Kamil Bartoszek


Sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN.

Sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN