Wiadomości

  • 31 lipca 2023
  • wyświetleń: 385

Tornister czy plecak - co wybrać dla ucznia?

Artykuł sponsorowany:

Mimo że wakacje trwają w najlepsze czas, w którym nasze dzieci ponownie zawitają w szkolnych ławkach, zbliża się nieubłaganie. Teraz jest najlepsza pora na to, aby poczynić zakupy związane z wyprawką szkolną, takie jak plecak lub tornister. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, nie rezygnuj z lektury tego artykułu.

Tornister czy plecak - co wybrać dla ucznia?


Czym różni się plecak od tornistra?Mimo że często używa się tych pojęć jako synonimów, to tak naprawdę tornister i plecak to dwa inne przedmioty. Wielu z was zachodzi pewnie teraz w głowę, ponieważ nie ma pojęcia, czym różni się plecak od tornistra. W tym artykule przychodzimy z wyjaśnieniem.

Przeznaczenie obydwu tych rzeczy jest takie samo - służą uczniom do noszenia książek i przyborów szkolnych na plecach. Na tym jednak ich podobieństwa się kończą. Mówiąc o różnicach, mamy na myśli:

Kształt - plecak występuje w podłużnej nieco zaokrąglonej formie, dzięki czemu rzeczy przechowywane są w nim pionowo. Tornister przybiera kształt prostokątnej teczki.
Materiał - tworzywa, z których wykonany jest plecak, są bardziej miękkie niż te, w tornistrze.
Zapięcie - tornister, inaczej zwany teczką, najczęściej zamykany jest na klipsy, a plecak na zamek błyskawiczny.

To tylko niektóre z cech, różniących tornister od plecaka. Przyjrzyjmy się teraz zaletom obydwu tych rozwiązań.

Czym wyróżnia się tornister?Tornistry najczęściej przykuwają wzrok rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zazwyczaj występują one w wielu różnych wzorach i kolorach, jak na przykład tornistry Herlitz. Wygląd warto dopasować do preferencji pociechy, co z pewnością przyczyni się do tego, że będzie chętniej z niego korzystać. Niemniej jednak aspekty wizualne to tylko kropla w morzu zalet, jakie posiadają tornistry.

To, co zdecydowanie przemawia za wyborem tornistra w przypadku bardzo młodych uczniów, to stabilna konstrukcja, która zapewnia odpowiednią postawę, nawet jeżeli jest on dość ciężki. Ponadto tornistry często wyposażone są w dodatkowy stelaż oraz kauczukowe kółka, umożliwiając tym samym ciągnięcie go po ziemi.

Tornistry są pojemne, a ich zapięcie nie powinno sprawiać żadnych problemów nawet w przypadku małych dzieci. Klamry na zatrzaski stanowią solidne zamknięcie tornistra, więc żadne przedmioty nie powinny z niego wypaść.

Jakie są zalety plecaka?Jeżeli poszukujesz rozwiązania dla nieco starszego dziecka, plecak może okazać się najlepszym wyjściem. Zapewnia on wygodę noszenia, ponieważ nie jest on usztywniany w takim stopniu jak tornister. Plecak jest równie pakowny, a dzięki miękkim, lecz wytrzymałym materiałom, z których jest zrobiony, zajmuje mniej miejsca. Z tego względu może być wykorzystywany nie tylko do noszenia szkolnych rzeczy, ale również jako torba na trening czy bagaż podręczny na wycieczki rekreacyjne.

Duża liczba przegródek, jakie posiada plecak, ułatwiają organizację książek i przyborów szkolnych, co sprawia, że pakowanie i wypakowywanie go po lekcjach zajmuje o wiele mniej czasu. Jest to bardzo istotną cechą w przypadku starszych uczniów, którzy mają znacznie więcej lekcji oraz obowiązków pozaszkolnych. Z tego względu to właśnie oni częściej sięgają po funkcjonalne plecaki.