czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 lutego 2008
  • wyświetleń: 1447

Czechowice i Bielsko skazane na siebie

Czechowice-Dziedzice i Bielsko-Biała to dwa największe miasta Podbeskidzia, co ważniejsze, bezpośrednio ze sobą sąsiadujące. To oczywiste, że trzeba zrobić wszystko, aby wykorzystać te sprzyjające okoliczności do rozwoju obu miast.

Reklama

Są przykłady łączenia się w jeden organizm administracyjny sąsiadujących ze sobą miast. Najbardziej znanym jest próba stworzenia związku metropolitalnego z kilkunastu miast aglomeracji śląskiej. Takim dobrym przykładem jest również tworzący się formalnie związek trzech miast polskiego Wybrzeża: Gdańska, Gdyni i Sopotu. W obu tych przypadkach widać, że przyszłe korzyści, jakie niesie integracja większych i mniejszych miast, ich struktur komunalnych, mogą okazać się dużo ważniejsze, niż obracanie się w przestrzeni jednej tylko miejscowości.

W przypadku Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic warto – z pozycji obu miast – przypatrywać się powstawaniu wspólnot miejskich na Śląsku i Wybrzeżu. Daleki jestem od uznania, że w naszym przypadku nadszedł czas na prawne sformalizowanie sąsiedztwa, na to jest za wcześnie. Ale warto wzorować się na tamtejszych rozwiązaniach, które mogą ułatwić życie mieszkańcom dwóm największych miejscowości Podbeskidzia. Ja przynajmniej ze swej strony jestem otwarty na rozmowy i sugestie współpracy, które w konsekwencji mogą zaowocować rozwojem obu miejscowości. Jesteśmy sąsiadami w dobrych wzajemnych stosunkach, co nie znaczy, że w dziedzinie współpracy, czy integracji nie zostało jeszcze wiele do zrobienia.

Taka współpraca istnieje. Namacalnym dowodem są regulacje w gospodarce odpadami. Wobec ostrych wymogów Unii Europejskiej pojedyncza miejscowość nie jest w stanie sama udźwignąć ciężaru przygotowania i utrzymanie wysypiska na odpowiednim poziomie. I tu współpraca działa, najpierw ze strony powiatu, potem prezydenta Bielska-Białej pojawiła się propozycja. My te działania poparliśmy podpisując umowę o współpracy.

Trochę to trwało, bo sporo czasu zajęły sprawy procedury. W najbliższej przyszłości należy się spodziewać ścisłej współpracy w dziedzinie gospodarki odpadami. Teraz korzystamy z wysypiska w Brzeszczach w województwie małopolskim. Ale dla nas nie jest to rozwiązanie długoterminowe, co wynika z przepisów przyznających marszałkom województw rolę kontrolną.

Inną wspólną dziedziną bielsko-czechowicką jest komunikacja autobusowa. Od paru lat zarówno my obsługujemy linię do Bielska-Białej, jak i bielskie MZK wysyła linię do Czechowic-Dziedzic. Korzyść dla osób, które mieszkają w jednej miejscowości, a pracują w drugiej – a stanowią one liczną grupę – jest oczywista: większa częstotliwość kursów.
Ale wiele jest wciąż do zrobienia.

Nie mamy takich walorów turystycznych, jakimi dysponuje Bielsko, stąd trudno byłoby mówić o jakiejś spójnej strategii promocyjnej obu miast. Mamy wprawdzie na terenie naszej gminy brzeg Jeziora Goczałkowickiego, ale z przyczyn leżących poza naszym zasięgiem, jest ono praktycznie niedostępne.

Może więc nie na wspólną turystykę należy się raczej nastawiać, ale na działania ze sfery rekreacji. To zresztą chyba najlepiej widać. Mamy odpowiednią bazę, którą możemy zaproponować mieszkańcom sąsiednich gmin: lodowisko, mały, ale uroczy basen. I wielu bielszczan korzysta z naszej bazy, podobnie jak z repertuaru kina Świt.

Wkrótce będziemy także dysponować krytą pływalnią, co również stanowić będzie atrakcję dla Bielska-Białej, bo dwa baseny w tak dużym mieście to trochę mało. Atrakcją będzie zapewne także Pałac Kotulińskich, choć trzeba trochę poczekać, aż odzyska dawny blask. Nasza propozycja stanowi fragment w większej całości – Czechowice-Dziedzice jako ciekawa atrakcja na drodze w Beskidy. W tym zakresie upatrywać naszej szansy i roli w sąsiedztwie Bielska-Białej.

Istota wspólnego myślenia o obu miastach nie leży w formalizowaniu struktur, przynajmniej nie na tym etapie współpracy. Zacznijmy od wspólnych działań, które rozszerzą możliwości każdego z miast rozumianych obecnie jako osobne gminy.

Marian Błachut

Źródło: www.super-nowa.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.