
Wiadomości
- 24 sierpnia 2023
- wyświetleń: 749
Łatwy handel obligacjami: podstawowe narzędzia finansowe dla inwestorów
Materiał partnera:
Obligacja to dłużny papier wartościowy emitowany przez korporacje i rządy w celu pozyskania funduszy. Jeśli interesujesz się tym rodzajem handlu, przeczytaj nasz artykuł. Poznaj rodzaje tych instrumentów. Dowiedz się jakie podstawowe narzędzia finansowe możesz wykorzystać.

Obligacja to dłużny papier wartościowy emitowany przez korporacje i rządy w celu pozyskania funduszy. Przypomina to pożyczanie pieniędzy od kogoś, ale zamiast pożyczać gotówkę bezpośrednio, pożyczkobiorca emituje obligację. Ta zobowiązuje go do spłaty kwoty pożyczki wraz z odsetkami w określonym terminie w przyszłości.
Obligacje są zazwyczaj emitowane z terminem zapadalności dłuższym niż jeden rok. Odsetki od obligacji są wypłacane dwa razy w roku (co pół roku) do momentu zapadalności obligacji.
Jeśli interesujesz się tym rodzajem handlu, przeczytaj nasz artykuł. Poznaj rodzaje tych instrumentów. Dowiedz się jakie podstawowe narzędzia finansowe możesz wykorzystać.
Rodzaje obligacji do handlu
Dostępne są cztery główne rodzaje obligacji. Sprawdź instrumenty finansowe rodzaje. Oto one:
Obligacje skarbowe
Obligacje te są najwyższej jakości papierami wartościowymi. Obligacje skarbowe, znane również jako bony skarbowe, mają termin zapadalności, który może wynosić od 10 do 30 lat.
Gdy obligacja osiągnie termin zapadalności, przestanie przynosić odsetki, a kapitał inwestycji zostanie zwrócony. Ryzyko niewypłacalności jest niewielkie.
Obligacje państwowe
Obligacje państwowe są również emitowane przez rząd. Różnica polega na tym, że obligacje te mogą być denominowane w globalnych walutach rezerwowych. Rządy krajowe wykorzystują obligacje państwowe do finansowania programów wydatków rządowych.
Rodzaje obligacji państwowych, które można napotkać, obejmują obligacje agencyjne i obligacje oszczędnościowe. Ryzyko związane z obligacjami państwowymi zależy od bieżącego kursu wymiany oraz ogólnej sytuacji gospodarczej.
Obligacje komunalne
Obligacje komunalne (często znane jako munis) są emitowane przez władze lokalne w celu finansowania budowy niezbędnych projektów publicznych, takich jak szkoły, mieszkania, autostrady i systemy kanalizacyjne. Dwa rodzaje obligacji komunalnych to obligacje o charakterze ogólnym i obligacje przychodowe.
Obligacje korporacyjne
Obligacje korporacyjne są emitowane przez korporacje w celu finansowania dużych inwestycji kapitałowych lub ekspansji biznesowej. Różnią się od obligacji korporacyjnych pod względem źródła, ale nie zamiaru. Ryzyko zależy od reputacji i perspektyw finansowych emitenta.
Obligacje te generalnie wiążą się z wyższym ryzykiem, ale oferują wyższy zysk. W niektórych przypadkach można spotkać się z obligacjami zamiennymi. Jest to obligacja korporacyjna, którą można zamienić na akcje spółki.
Jak kupować i sprzedawać obligacje?
Obligacje można kupować i sprzedawać na dwa podstawowe sposoby.
Aby kupić nowo wyemitowaną obligację, należy założyć konto maklerskie. Pierwszym krokiem jest znalezienie brokera.
Możesz współpracować z wyspecjalizowanym brokerem, który zajmuje się wyłącznie obligacjami lub pracować za pośrednictwem brokera internetowego, aby rozpocząć handel online. Możesz także kupować obligacje skarbowe za pośrednictwem brokerów, a niektórzy pozwolą ci to zrobić bez płacenia prowizji.
Jeśli współpracujesz z brokerem, otrzymasz informacje dotyczące obligacji. Zapoznaj się z typowymi terminami:
- Emitent obligacji: podmiot rządowy lub korporacja, która emituje obligację.
- Cena: Kwota w której obligacja była ostatnio przedmiotem obrotu. Jest często przedstawiana jako procent wartości nominalnej obligacji - ceny, po której obligacja została wyemitowana.
- Kupon: Płatność z tytułu obligacji.
- Rentowność: Kupon podzielony przez cenę obligacji.
- Czas trwania lub termin zapadalności: Określona liczba lat do momentu całkowitego spłacenia obligacji i zaprzestania naliczania odsetek.
- Rentowność do terminu zapadalności: Rentowność, jakiej można oczekiwać, utrzymując obligację do terminu zapadalności.
- Rating obligacji: Dostarczane przez prywatne agencje ratingowe.
Podstawowe narzędzia finansowe dla inwestorów

Podstawowe narzędzia finansowe, które pomagają inwestorom w podejmowaniu decyzji handlowych, to wykresy i kalendarze. Dlaczego?
Wykresy zawierają istotne informacje dotyczące kształtowania się cen danego aktywa finansowego, na przestrzeni godzin, dni, czy lat. Dzięki nim przeanalizujesz ruchy kursów i być może określisz prawdopodobieństwo kolejnych wzrostów lub spadków.
Kalendarze ekonomiczne lub gospodarcze, to kolejne niezbędne narzędzie. Znajdziesz je na większości platform handlowych. Wszyscy inwestorzy, zwłaszcza początkujący, powinni wiedzieć, że ceny aktywów takich jak obligacje czy akcje, mogą w dużej mierze zależeć od wielu wydarzeń gospodarczych, ekonomicznych czy politycznych.
Dzięki kalendarzom, możesz dowiedzieć się w jaki sposób rynek finansowy reaguje na bardziej lub mniej istotne wydarzenia krajowe, europejskie i światowe. Mają one także wpływ na omawiane obligacje.