Wiadomości

  • 29 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 548

Nowa praca w Żywcu — jak przygotować CV, by kolejna szansa nie przeszła nam koło nosa?

Materiał partnera:

W powiecie żywieckim stopa bezrobocia jest niższa niż średnia krajowa i wynosi 5,1%. Znalezienie pracy nie jest więc poważnym problemem. Aby jednak mieć szansę na zatrudnienie na dobrym stanowisku, za satysfakcjonującą stawkę, trzeba pokonać sporą konkurencję. Rywalizacja zaczyna się już w momencie składania CV - jeśli na dane stanowisko jest kilkudziesięciu chętnych, dokument musi być naprawdę oryginalny, aby przyciągnął uwagę rekrutera, a przy tym rzeczowy - by skłonił go do zaproszenia cię na rozmowę. Sprawdź, jak przygotować dobre CV.

laptop


Co powinno znaleźć się w każdym CV?



CV jest dokumentem o dosyć mocno skodyfikowanej strukturze. Są zatem elementy, których pominąć po prostu nie wolno. Należą do nich przede wszystkim dane osobowe, pozwalające na weryfikację twojej autentyczności i nawiązania kontaktu. Koniecznie przesyłaj plik ze zdjęciem - stajesz się bliższy rekruterowi i bardziej wiarygodny.

Niezbędne jest podanie swojego dotychczasowego doświadczenia oraz wykształcenia. Z uwagi na przepisy dot. RODO, w pliku CV lub w wiadomości, przy pomocy której dostarczyłeś dokument do pracodawcy (np. formularz kontaktowy, email), musi się również znaleźć klauzula o zezwoleniu na wykorzystanie podanych informacji w procesie rekrutacyjnym.

Część kandydatów decyduje się również na podanie swoich dodatkowych atutów czy zainteresowań. Nie jest to element niezbędny, ale z pewnością podnosi atrakcyjność CV, dlatego warto również włączyć je w treść dokumentu.

W zakładce praca w Żywcu na GoWork.pl sprawdź, czy pracodawca nie ma dodatkowych wymagań dot. wyglądu twojego CV - niektórzy mają nawet własne szablony i z czystej wygody nie przyjmą innych dokumentów.

Wykształcenie i doświadczenie - czy warto wpisywać wszystkie dane?



Wiesz już, że w CV musi się znaleźć twoje wykształcenie i doświadczenie. Jaki poziom szczegółowości interesuje pracodawcę?

Im bogatsze jest twoje wykształcenie, tym bardziej ogranicz wiadomości historyczne. Jeśli masz trzy podyplomówki, nie wpisuj już, które liceum skończyłeś. I odwrotnie - gdy dysponujesz jedynie wykształceniem zawodowym, możesz uzupełnić tę sekcję nawet o odbyte kursy i szkolenia.

Pracodawcy nie lubią kandydatów zmieniających pracę z zawrotną szybkością. Jeśli więc przepracowałeś w różnych firmach po kilka tygodni, lepiej wcale nie zawieraj takich informacji w CV. W zależności od bogactwa życiorysu możesz podać wyłącznie najważniejsze firmy albo tylko te, w których pracowałeś co najmniej miesiąc czy kwartał. Dobra rada dla tych, którzy zaliczyli po drodze poważną wpadkę: nie ma obowiązku przedstawiania pracodawcy wszystkich świadectw pracy. Jeśli zostałeś zwolniony dyscyplinarnie, możesz zachować tę wiadomość dla siebie.

Najlepiej, aby przy każdym poprzednim miejscu pracy znalazła się krótka informacja o tym, za co byłeś na danym stanowisku odpowiedzialny - dzięki temu pracodawca będzie miał pełniejszy wgląd w twoje możliwości i kompetencje.

Atrakcyjność wizualna CV - co sprawić, żeby aż chciało się je czytać?



Warto wyróżnić swoje CV spośród dziesiątek trafiających w ręce pracodawców i rekruterów. Obecnie jest to bardzo proste a przy tym darmowe - istnieją liczne kreatory, które umożliwiają zaprojektowanie estetycznego i ciekawego wizualnie CV.

Możesz pokusić się o akcenty graficzne związane z branżą, do której aplikujesz. Jeśli starasz się o pracę w firmie ceniącej sobie naturalność, możesz nawet wybrać ciekawsze zdjęcie czy załączyć swój krótki, błyskotliwy opis.