Wiadomości

  • 1 września 2023
  • wyświetleń: 3875

Niemieccy samorządowcy w Czechowicach-Dziedzicach. Odwiedzili "resortówkę"

26-osobowa delegacja z zaprzyjaźnionego powiatu Rhein-Erft gościła w powiecie bielskim. Ze starostą Frankiem Rock`iem przyjechali radni powiatowi oraz dyrektorzy kilku wydziałów niemieckiego starostwa. Samorządowcy odwiedzili największą szkołę prowadzoną przez powiat - Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach, mieli okazję wędrować beskidzkimi szlakami, zwiedzali Kraków i muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Niemieccy samorządowcy w Czechowicach-Dziedzicach. Odwiedzili "resortówkę"
Niemieccy samorządowcy w Czechowicach-Dziedzicach. Odwiedzili "resortówkę" · fot. Powiat bielski


- Mamy 5 zagranicznych partnerów, ale ta współpraca jest najintensywniejsza. W tym roku jest to już kolejna wizyta, we wrześniu młodzi sportowcy z czechowickiego MKS-u i z Kóz wyjadą do Niemiec reprezentować nas w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych - mówi Magdalena Więzik, naczelnik wydziału promocji powiatu, kultury, sportu i turystyki w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.

Polsko-niemiecka współpraca liczy sobie już 20 lat, po zastoju związanym z pandemią Covid ruszyła z impetem między innymi z inicjatywy nowego starosty Franka Rock`a.


Jak mówi starosta bielski Andrzej Płonka, była okazja do osobistego podziękowania niemieckim samorządowcom za wsparcie udzielone Ukrainie. - Nasz powiat stał się pomostem łączącym kolegów z Rhein-Erft z kolejnym naszym partnerem - powiatem czerniowieckim w Ukrainie. I do nas i na wschód płynęła pomoc z Bergheim, stolicy powiatu. Po tym poznaje się prawdziwych przyjaciół - mówi starosta Płonka.

W ramach pomocy społecznej osoby niepełnosprawne z Niemiec stworzyły spektakl z Warsztatami Terapii Zajęciowej "Felicitas". W ramach działań kulturalnych nowością jest współpraca teatrzyku "Debiucik" z Pisarzowic z niemiecką szkołą baletową. Polacy i Niemcy z zaprzyjaźnionych powiatów korzystają ze swoich doświadczeń także w ramach edukacji i zarządzania kryzysowego.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.