Wiadomości

  • 4 września 2023
  • 5 września 2023
  • wyświetleń: 6119

Brak nauczycieli i ponad 1800 uczniów. Przed nimi rok pełen wyzwań

Ponad 1800 uczniów rozpoczyna nowy rok szkolny w szkołach prowadzonych przez Powiat Bielski. Jest szansa, że młodzież z czechowickiego Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica wejdzie do nowej sali gimnastycznej już w listopadzie. To największa obecnie oświatowa inwestycja w powiecie bielskim.

Brak nauczycieli i ponad 1800 uczniów. Przed nimi rok pełen wyzwań
Brak nauczycieli i ponad 1800 uczniów. Przed nimi rok pełen wyzwań · fot. Powiat bielski


Nabór do pierwszych klas, ze względu na kolejny rok prawie podwójnego rocznika (szkołę podstawową kończyli uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w wieku 7 i 6 lat) okazał się lepszy, niż rok temu. W czechowickim ZSTiL kandydatów było tylu, że otwarto 8 pierwszych klas technikum, a w szkole branżowej I stopnia - 5 pierwszych klas. To o 2 oddziały więcej, niż przed rokiem. W technikum najbardziej oblegane kierunki to: multimedia i fotografia oraz tradycyjnie: informatyka i logistyka.

W Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach młodzież rozpoczyna naukę w 4 pierwszych klasach, podobnie jak rok temu. W Powiatowym Zespole Placówek - Szkole Mistrzostwa Sportowego Szczyrk przybędzie 25 nowych kandydatów do medali w dyscyplinach zimowych. Naukę zawodu w czechowickim Zespole Szkół Specjalnych nr 4 rozpocznie 11 osób.

Dyrektorzy placówek narzekają na brak nauczycieli. - Największy problem od lat mamy z nauczycielami zawodu. W naszej "resortówce" młodzież szkoli aż 8 emerytów, szukamy nowych ale ich po prostu nie ma - mówi Dorota Nikiel, odpowiadająca za oświatę w zarządzie powiatu. Dodaje ona, że dzięki zmianie w przepisach na ten rok szkoły sobie poradzą.

- Ministerstwo edukacji wydało zgodę, żeby nauczyciel miał więcej godzin niż 1,5 etatu. W efekcie mamy ponad 30 pedagogów, którzy mają prawie 2 etaty - dodaje Nikiel.

Największa obecnie inwestycja oświatowa w powiecie bielskim - budowa sali gimnastycznej przy ZSTiL jest na ukończeniu. Jest szansa, że lekcje wychowania fizycznego w nowym obiekcie ruszą jeszcze w listopadzie. Jak mówi Paweł Urbańczyk, dyrektor placówki dzięki temu młodzież nie będzie kończyła zajęć późnym popołudniem. - Ze względu na dużą liczbę pierwszoklasistów w nowym roku szkolnym pewnie nie wszyscy odczują jeszcze poprawę - dodaje dyrektor "resortówki".

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.