Wiadomości

  • 7 września 2023
  • 10 września 2023
  • wyświetleń: 5749

[FOTO] Nowe parki niszczeją w zatrważającym tempie. Będzie dodatkowa ochrona?

Podczas sierpniowej sesji czechowickiej Rady Miejskiej dużo uwagi poświęcono sprawie bezpieczeństwa na terenie nowych parków. Pojawił się nawet pomysł, aby na terenie jednego z nich pojawił megafon, który byłby obsługiwany przez dyżurnego straży miejskiej. Do pomysłu odniósł się komendant Sławomir Walczak.

Akty wandalizmu w Parku Świętej Barbary
Akty wandalizmu w Parku Świętej Barbary · fot. Łukasz Dobucki


Temat dodatkowej ochrony w Parku Świętej Barbary poruszył radny Łukasz Dobucki. Jak zwrócił uwagę, temat niepokoi mieszkańców północnej części Czechowic-Dziedzic.

- Niepokoi fakt, że w bardzo szybkim tempie park ulega dewastacji. Już pomijam fakt nawierzchni, która została naprawiona, ponieważ jeśli była to wada jakościowa, to trudno obarczać o nią użytkowników obiektu. Niemniej niepokoi wszystko to, co pojawiło się tam w ostatnich miesiącach - powiedział członek Rady Miejskiej, który zwrócił uwagę m.in. na spray, który pojawił się na wszelkich rodzaju konstrukcjach.

- Mamy ten park objęty monitoringiem. Czy nie można zainstalować tam megafonu, przez który dyżurny, który obsługuje ten monitoring mógłby zwracać uwagę w przypadku kiedy widzi, że dochodzi do zachowań, które odbiegają od powszechnie przyjętych za standardowe?- dopytywał radny Dobucki, który dodał: "jestem przerażony, że w tak zatrważającym tempie doszło do zniszczenia tego parku".

Akty wandalizmu w Parku Świętej Barbary
Akty wandalizmu w Parku Świętej Barbary · fot. Łukasz Dobucki


Radny zwrócił się do komendanta czechowickiej straży miejskiej Sławomira Walczaka o więcej patroli, które monitorowałyby teren Parku Szwajcarska Dolina, a także o zamontowanie przynajmniej trzech megafonów.

- Jesteśmy tam często, będziemy częściej. Kierownik prewencji straży miejskiej również zapozna się z tą sytuacją i na pewno lokowanie patroli będzie tam częstsze - powiedział komendant Sławomir Walczak. - System monitoringu jest tam dość znacznie ograniczony a wiemy, że nasi mieszkańcy i ich zaangażowanie do niszczenia naszego wspólnego mienia jest dość spore - dodał.

Do dyskusji włączył się zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Bartłomiej Fajfer który zwrócił uwagę, że podobna sytuacja dotyczy Parku Szwajcarska Dolina. - Im dalej od skupisk ludzkich, od naszej młodzieży, tym te parki lepiej wyglądają - park przy Centrum Edukacji Ekologicznej nie jest aż tak zdemolowany. Uważam, że należy karać bezwględnie sprawców popełnianych wykroczeń, zniszczeń mienia i należy zaangażować w to policję - stwierdził.

Napis na elemencie infrastruktury placu zabaw w Parku Szwajcarska Dolina
Napis na elemencie infrastruktury placu zabaw w Parku Szwajcarska Dolina - o tym akcie wandalizmu portal czecho.pl pisał w ubiegłym roku · fot. Nadesłane rzez czytelniczkę


Komendant czechowickiej straży miejskiej podkreślił, że nowoczesne systemy monitoringu są kosztowne, podając przy tym przykład Ustronia, który w ostatnim czasie zainwestował w to 14 milionów złotych, a w sumie chce wydać 30 milionów złotych. Przekazał też, że według zapowiedzi dyrektora MOSiR Pawła Łękawy, system kamer ma zostać rozbudowany w Parku Szwajcarska Dolina.

- Oczywiście rozbudowa systemu jest bardzo fajna. Pojawienie się głośników, aby dyscyplinować ludzi, to także bardzo fajny pomysł. Będę rozmawiał z osobą, która zajmuje się systemem od strony informatycznej, co możemy z tym zrobić. Na obecną chwilę system musimy rozbudować dalej, ponieważ ilość kamer, która może być do niego podpięta, już się wyczerpała. Musimy zakupić kolejne elementy tego sprzętu. Będziemy nad tym pracować. Jeśli osiedla będą prosić o zamontowanie kamer - rozważymy to. Ale potrzebe jest zainstalowania analityki, ponieważ jedna osoba nie jest w stanie obserwować małych obrazów - podsumował komendant straży miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sławomir Walczak.

Do dyskusji włączyli się także radna Krystyna Zioberczyk oraz radny Mariusz Sekta. Jej pełny zapis można obejrzeć tutaj, od 17. minuty. Warto dodać, że do aktów wandalizmu dochodziło także na terenie Doliny Potoku Czechowickiego - sprawę opisywaliśmy w lipcu 2021 roku w artykule "Wandale grasują w mieście. Jest nagroda za wskazanie sprawców". Poniżej zdjęcia.

Wandale grasują w mieście. Jest nagroda za wskazanie sprawców - 05.07.2021 · fot. Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.