Wiadomości

 • 8 września 2023
 • 10 września 2023
 • wyświetleń: 8072

[FOTO, WIDEO] Stara Pijalnia w Uzdrowisku zachwyca po remoncie! Byliśmy w środku!

7 września oficjalnie otwarto Starą Pijalnię - odrestaurowaną perełkę architektury parkowej, która po szeregu prac modernizacyjno-konserwatorskich oraz budowlanych odzyskała swój dawny blask, a przede wszystkim funkcję.

Stara Pijalnia w Uzdrowisku otwarta po remoncie - 7.09.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


Od teraz w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój możliwie będzie prowadzenie krenoterapii czyli kuracji pitnymi wodami leczniczymi. Dostępnych będzie pięć wód o szerokim spektrum działania: Józef, Jan, Stefan, Helena, Józefina, co pozwoli na zarejestrowanie kolejnego urządzenia uzdrowiskowego - pijalni- rozlewni wód leczniczych.Krenoterpia skuteczna jest w leczeniu:
 • chorób górnych i dolnych dróg oddechowych
 • otyłości
 • osteoporozy
 • cukrzycy
 • chorób nerek i dróg moczowych
 • chorób układu nerowego
 • chorób układu trawienia
 • chorób ortopedyczno-urazowych


Napić się będzie można także naturalnej wody mineralnej Goczała - łagodnej w smaku, bogatej w zróżnicowane składniki mineralne butelkowanej wody gazowanej i niegazowanej.

Wartość inwestycji wyniosła ponad 1 mln zł.

Obiekt będzie otwarty codziennie w godzinach 11.00-17.00. Koszt jednej dawki wód leczniczych opiewa na kilka złotych (zalecana dawka dzienna to 2-3 dawki). Można do pijalni przyjść ze swoim kubkiem lub na miejscu zakupić tzw. pijałkę.

Stara Pijalnia w Uzdrowisku otwarta po remoncie - 7.09.2023
Stara Pijalnia w Uzdrowisku otwarta po remoncie - 7.09.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


Stara Pijalnia to budynek wzniesiony w 1862 roku znajdujący się w kompleksie Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój będący obecnie jednym z najstarszych zachowanych obiektów zabytkowych.

W tym roku dokonano zachwycającej modernizacji budynku. Prace obejmowały: wymianę przegnitych belek stropowych, remont dachu polegający na demontażu pokrycia dachowego, zawilgoconego deskowania oraz obróbek, wymianę uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, wymianę lukarny, renowację zabytkowych okien, wymianę okien na elewacji frontowej, przywrócenie oryginalnej kolorystyki budynku z zewnątrz oraz wewnątrz, zrekonstruowanie dekoracyjnego deskowania partii przyziemia, usunięcie wtórnego wyposażenia wnętrza, przywrócenie wcześniejszego charakteru wnętrza pijalni wód poprzez montaż nowej posadzki, wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian.

Realizacja zyskała uznanie i została zakwalifikowana do finału prestiżowego ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku, którego zwycięzcy zostaną wyłonieni we wrześniu br. podczas uroczystości w Zamku Królewskim w Warszawie. Dzięki głosom internautów Stara Pijalnia zajęła I miejsce w rankingu popularności w województwie śląskim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.