czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 lutego 2008
  • wyświetleń: 1707

Czechowickie hospicjum niesie pomoc

Śmierć jest częścią ludzkiego istnienia, trzeba więc o niej mówić - przekonują pracownicy czechowickiego hospicjum domowego. Każdego roku pomagają godnie pożegnać się ponad 70 chorym śmiertelnie mieszkańcom Czechowic-Dziedzic i ościennych miejscowości.

Reklama

Gdy w progu pokoju stawała pani Ula, twarz mamy Zdzisława Pyki natychmiast rozpromieniała się. Po niedokrwiennym udarze mózgu starsza pani była sparaliżowana, właściwie nie mogła mówić, mimo to pani Ula nie raz słyszała od niej wyszeptane z ogromnym wysiłkiem: "Dziękuję". Kobieta odchodziła przez blisko cztery miesiące.

Hospicjum Domowe przy Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Salus, a właściwie zespół domowej opieki paliatywnej (ze względów formalnych konieczne jest używanie nazwy hospicjum), jest jedną z nielicznych tego typu placówek w regionie. Dr n. med. Jadwiga Pyszkowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycy paliatywnej, uważa, że jest jednym z najlepszych. - Hospicjum to nie jest umieralnia. To życie - mówi Danuta Kopeć, kierowniczka NZOZ Salus.

Jednak ludzie utożsamiają hospicja ze śmiercią, a tego tematu unikają jak ognia. O pomoc specjalistów domowej opieki paliatywnej proszą najczęściej w ostatnim, terminalnym stadium, gdy ich krewnym pozostał zaledwie tydzień życia. Rodziny blisko ze sobą związane, bardziej tradycyjne, kochające, ciężko chorymi opiekują się w domach. Inne tatę czy babcię, walczących z rakiem, "wypychają" do szpitala. Bo podobno tam jest im lepiej. - To nieprawda - mówi Danuta Kopeć.

W chwili, gdy kończy się tzw. leczenie przyczynowe, czyli zmasowana ofensywa przeciwko chorobie i pozostaje jedynie łagodzenie cierpienia, a pacjent opuszcza oddział szpitalny, wtedy od razu powinien zostać otoczony specjalistyczną opieką paliatywną. Rodzinie bardzo trudno stawić czoła tej nowej sytuacji. Fachowe wsparcie pielęgniarki, lekarza, psychologa jest wówczas bezcenne. - Wiem, co to znaczy dla ludzi, którzy opiekują się swoimi ciężko chorymi bliskimi. To wielka pomoc - mówi Zdzisław Pyka. Krewni chorego uczą się radzić sobie z jego śmiertelną chorobą, być dla niego prawdziwą podporą. A także pomagać mu w prozaicznych, codziennych czynnościach, jak zabiegi pielęgnacyjne. - Rodziny mają poczucie bezpieczeństwa, że zawsze mogą na kogoś liczyć - mówi Urszula Cichoń, pielęgniarka domowego hospicjum przy Salusie.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.