Wiadomości

  • 12 września 2023
  • 14 września 2023
  • wyświetleń: 17764

Helikopter nisko latający nad Czechowicami-Dziedzicami. Jakie prace wykonuje?

Od kilku dni nad Czechowicami-Dziedzicami możemy spotkać srebrny helikopter. Śmigłowiec lata na niskim pułapie, ma też urządzenie przypominające kamerę. Jakie prace wykonuje? Śpieszymy z odpowiedzią.

Helikopter z kamerą
Helikopter nisko latający nad Czechowicami-Dziedzicami. Jakie prace wykonuje? · fot. Nadesłane przez czytelnika


Powyższe zdjęcie helikoptera otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników. W poniedziałek 11 września śmigłowiec był widziany między innymi w rejonie kościoła pod wezwaniem NMP Wspomożenia Wiernych. Jak udało się dowiedzieć naszemu portalowi, helikopter wykorzystywany jest do inspekcji linii energetycznych.

Helikopter niskolatający nad Czechowicami-Dziedzicami. Jakie prace wykonuje?
Helikopter nisko latający nad Czechowicami-Dziedzicami. Jakie prace wykonuje? · fot. helipoland.com


Na czym polegają tego typu czynności? Odpowiedź możemy znaleźć na stronie internetowej firmy Helipoland z Bielska-Białej. - Najbardziej uniwersalnym systemem jest podwieszany do śmigłowca zasobnik specjalnie wyposażony w zestaw co najmniej 4 sensorów. Oprócz skaningu laserowego, zdjęć pionowych i ukośnych (do przodu i tyłu) występuje termowizja i zobrazowania wyładowań koronowych. Platforma znajduje najszersze zastosowanie w energetyce, ale kolejne projekty (związane z drogami, kolejami, rurociągami) ukazują atuty tej technologii w inwentaryzacji infrastruktury wraz z najbliższym otoczeniem - wyjaśnia.

Helikopter niskolatający nad Czechowicami-Dziedzicami. Jakie prace wykonuje?
Helikopter nisko latający nad Czechowicami-Dziedzicami. Jakie prace wykonuje? · fot. helipoland.com


- Aktualność, różnorodność i unikalność danych zbieranych jednocześnie dla danego odcinka infrastruktury stwarzają ogromne możliwości wykorzystania tego potencjału informacyjnego do utrzymania i konserwacji majątku. Obecnie systemy takie są już bardzo zaawansowane pod względem jakości rejestracji poklatkowych zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości i poziomu integracji z laserem i kamerą podczerwoną za pośrednictwem dedykowanych komputerów i oprogramowań - dodaje Helipoland.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.