Wiadomości

  • 16 września 2023
  • 23 września 2023
  • wyświetleń: 10136

Powstanie długo oczekiwana ścieżka rowerowa wzdłuż Białki? Miasto zapowiada budowę

To inwestycja długo oczekiwana nie tylko przez mieszkańców Czechowic-Dziedzic, ale także Bielska-Białej. Na 2024 rok jest zaplanowana budowa ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Białki, od Komorowic do ul. Bestwińskiej.

Czechowice,CzechowiceDziedzice,Rzeka,Białka,Lato,Lipiec,LoveCzecho,LoveSilesia,fotodnia,instagram
Na zdjęciu rzeka Białka widziana z mostu przy ulicy Bestwińskiej. To właśnie tutaj rozpoczynałaby się nowa ścieżka rowerowa do granicy z Bielskiem-Białą · fot. mp / czecho.pl


Temat budowy ścieżki rowerowej wzdłuż Białki pojawił się na sierpniowym posiedzeniu Komisji Gospodarki i Rozwoju Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. O planach budowy w 2024 roku ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Białki na odcinku od granicy z Bielskiem-Białą do ul. Bestwińskiej mówił zastępca burmistrza Paweł Mrowiec.

- Jest szansa pozyskania dofinansowania inwestycji w wysokości około 8 mln zł. Ścieżka o długości 2,8 km będzie częścią krajowej trasy rowerowej W-17. Następnie zostanie wykonane odpowiednie oznakowanie od ul. Bestwińskiej, poprzez ul. Zabiele, ul. Dębową do MOSiR i dalej ul. Chałupniczą aż do Goczałkowic-Zdroju - zapowiedział samorządowiec.

Jak dodał radny Krzysztof Szczypka, obecnie powstaje koncepcja wybudowania ścieżki rowerowej wzdłuż Białki od granicy Komorowic. Trwają rozmowy z właścicielami działek znajdujących się na trasie ścieżki.

O więcej informacji w tej sprawie portal czecho.pl poprosił w czechowickim Urzędzie Miejskim. Jak nam przekazano=, budowa zakłada wykonanie ścieżki rowerowej od granicy z miastem Bielsko-Biała do ul. Bestwińskiej wzdłuż rzeki Białki, zgodnie z opracowaną w 2021 roku "Koncepcją rozwoju ścieżek rowerowych na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice".

Ścieżka rowerowa wzdłuż Białki (Białej) w rejonie ulicy Grażyńskiego w Bielsku-Białej
Ścieżka rowerowa wzdłuż Białki (Białej) w rejonie ulicy Grażyńskiego w Bielsku-Białej · fot. mp


Jak podkreślono, "ścieżka rowerowa na pewno nie będzie wykonana z kostki brukowej", a koncepcja zakłada powstanie jednego miejsca obsługi rowerzystów (MOR).

- Planowana ścieżka rowerowa wzdłuż rzeki Białki stanowić będzie element trasy rowerowej krajowej W17. W związku z tym musi być połączona od południa z miastem Bielsko-Biała, a od północy z Wiślaną Trasą Rowerową - dodaje Urząd Miejski.

Jak udało się nam dowiedzieć, aktualnie trwają uzgodnienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie w celu wyrażenia zgody na przebieg ścieżki rowerowej wzdłuż Białki. Wniosek o dofinansowanie inwestycji powinien być złożony do końca 2023 roku.

- Po otrzymaniu dofinansowania przystąpimy do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj - podsumowuje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.