czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 lutego 2008
  • wyświetleń: 1314

Wyrok w sprawie manipulacji na giełdzie

W czwartek w Sądzie Grodzkim w Pszczynie zapadł wyrok w procesie o manipulacje kursem giełdowym, internetowej spółki Hoga.pl. Oskarżonym był Zygmunt S., emeryt z Czechowic Dziedzic, który w okresie od 17 czerwca do 26 sierpnia 2004 roku w jedenastu sesjach giełdy swoimi zleceniami kupna podniósł wartość akcji spółki o... 1,33 zł.

Reklama

Biegły wyliczył, że straty, jakie na skutek działań emeryta mogli ponieść inwestorzy giełdowi sięgnęły ponad 7.500 zł.

Oskarżyciel publiczny uznał czechowiczanina winnym zarzucanego mu sztucznego kształtowania kursu akcji i zaproponował karę grzywny w wysokości 1.000 zł plus koszta procesu. Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego wnosił o 2.000 zł grzywny oraz 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok. Obrońca domagała się uniewinnienia swojego klienta lub umorzenia sprawy.

Nie pomogły tłumaczenia oskarżonego, który wskazywał, że jego zlecenia na koniec sesji nie miały wpływu na windowanie kursu otwarcia. Zdaniem obrony poczynania oskarżonego mogły wprowadzić w błąd jedynie niedoświadczonych graczy giełdowych, ale na pewno nie tych, którzy z parkietem są obyci, bo oni biorą pod uwagę szereg innych czynników.

Sędzia Aleksander Legień uznał jednak czechowiczanina winnym zarzucanych mu czynów i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 1.000 zł. Ponadto ma pokryć koszta sądowe w wysokości ponad 4.200 zł.

mike / czecho.pl

Źródło: Dzienniki Zachodni

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.