Wiadomości

  • 19 września 2023
  • 24 września 2023
  • wyświetleń: 7673

Powrócą codzienne połączenia kolejowe do Oświęcimia. Co z kursami do Krakowa?

Mamy dobrą wiadomość dla osób podróżujących koleją w stronę Krakowa. Od 10 grudnia mają powrócić codzienne połączenia PolRegio do Oświęcimia. Informację udało nam się potwierdzić w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Czechowice-Dziedzice, kolej, rozkład jazdy, peron, pociąg, stacja
Powrócą codzienne połączenia kolejowe do Oświęcimia. Co z kursami do Krakowa? · fot. mp / czecho.pl


Przypomnijmy, w obecnym rozkładzie jazdy nie ma połączeń z Czechowic-Dziedzic do Krakowa przez Oświęcim, które w piątki i niedziele obsługiwało PolRegio. W ostatnim czasie były to jedyne kursy do stolicy województwa małopolskiego z naszego miasta.

Sytuacja ma zmienić się po zakończeniu przebudowy linii numer 93 na odcinku od Czechowic-Dziedzic do Oświęcimia. Jak przekazała nam Magdalena Opyd, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, województwa małopolskie i śląskie zleciły operatorowi Polregio S.A. złożenie do Spółki PKP PLK S.A. wniosków o przydzielenie tras pociągów relacji Czechowice-Dziedzice - Oświęcim i Czechowice-Dziedzice - Kraków.

- Wnioski o przydzielenie tras pociągów w powyższych relacjach zostały złożone w ramach konstrukcji rocznego rozkładu jazdy pociągów 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia. Organizatorzy chcą, by oferta na odcinku Czechowice-Dziedzice - Oświęcim była na takim samym poziomie (bądź lepsza) niż przed zawieszeniem codziennych połączeń, kiedy kursowało 7 par pociągów - podaje Opyd.

Jednak, jak podaje Magdalena Opyd, "przeszkodą utrudniającą uruchomienie nowych połączeń mogą być zamknięcia torowe związane z budową wiaduktów drogi ekspresowej S-1, realizowaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad".

Budowa wiaduktu drogi S-1 obok linii kolejowej nr 93 - rejon ulicy Janowiec w Jawiszowicach - 7.09.2023 · fot. GDDKiA


Podobna sytuacja będzie miała miejsce w najbliższym czasie w Bielsku-Białej, gdzie ze względu na budowę nowego wiaduktu w ciągu ulicy Kwiatkowskiego dojdzie do wstrzymania ruchu pociągów na odcinku od Czechowic-Dziedzic do stolicy Podbeskidzia. Wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Na koniec warto dodać, że codzienne połączenia z Pragi do Krakowa przez Czechowice-Dziedzice planuje także przywrócić spółka PKP Intercity.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.