Wiadomości

  • 19 września 2023
  • wyświetleń: 7359

Jesteśmy kulturalni i chcemy latać... Fundacja wnioskuje o dobudowę dodatkowego skrzydła MDK

Materiał partnera:

Kultura mówi o tym, jakim jesteśmy społeczeństwem. Jak bardzo ważne jest, aby to rozumieć i rozwijać w sobie tę cechę. 
W Czechowicach-Dziedzicach stoi piękny gmach, który stał się wizytówką miasta za sprawą Stanisława Niemczyka - naszego architekta, który dziś obchodziłby 80. urodziny.

Fundacja Czechowic-Dziedzic
Koncepcja funkcjonalno-przestrzenna rozbudowy Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach


O! Jak bardzo warto to podkreślić i docenić.
 "Ile trzeba mieć w sobie kultury, aby znaleźć w sobie inspiracje do wielkich i pięknych rzeczy. Ile trzeba mieć zrozumienia, aby dostrzec w martwym kamieniu życie" - ten cytat podkreśla, jak ważny jest dobry kontakt z kulturą i sztuką.


Czechowicki MDK to "zaczarowane pudełko", w którym zostały zamknięte prawdziwe "Czechowickie Skarby" w postaci inspiracji, wspomnień i niezwykłych wzruszeń, jak słynny motyw z filmu "Amelia" reżysera Jean-Pierre Jeunet z 2001 roku. 
Mało kto wie, że Czechowice-Dziedzice mają jeden z najstarszych Miejskich Domów Kultury praktycznie nieprzerwanie działających w Polsce. 
To miejsce wychowało i inspirowało niezliczoną ilość artystów, którzy występowali i występują na całym świecie. Nie chcemy żadnego z tych artystów gloryfikować, bo ten czas, który budował to miejsce, należy do nich wszystkich, tak samo jak do mieszkańców, dla których tworzyli i wyrażali swe inspiracje.


Czasy się zmieniają, ale kultura i dobre słowo będą zawsze w cenie.
 Dlatego chcemy, aby to, co trwa, trwało dalej, a to, co zapoczątkowali wszyscy twórcy tego naszego niezwykłego miejsca, było wymiarem, który będzie wzrastał w pamięci i w nowych marzeniach  przyszłych pokoleń.
 Fundacja Czechowic-Dziedzic rozumie tę wartość i szanuje pasjonatów, którzy tworzą to miejsce dziś, kontynuując tę wielką misję każdego dnia, pozostawiając kawałek siebie w tym zacnym budynku.


Dziś naszedł moment, aby to, co było i jest, połączyć w jedno i dokończyć dzieło, które zostało zapoczątkowane prawie 100 lat temu.
 Podjęliśmy wyzwanie i mamy marzenie, aby zacząć naprawdę latać i żeby tego dokonać potrzebujemy drugiego skrzydła, którego brakuje w naszym pięknym Miejskim Domu Kultury.


Projekt przebudowy kina "Świt" zakładał dwa skrzydła. Niestety, udało się zrobić tylko jedno.
 Rozpoczynamy proces, aby dokończyć tę potrzebną dobudowę, biorąc pod uwagę wielkość miasta, ilość mieszkańców oraz pozostałe fakty, które na nią bezsprzecznie wskazują.
 W tym celu Fundacja Czechowic-Dziedzic jako organizacja 
działająca pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpi do właściwego ministra z wnioskiem (petycją) o wsparcie celowe na dokończenie projektu (przebudowy).


Fundacja wystąpi także z wnioskiem do Rady Miasta Czechowice-Dziedzice oraz burmistrza o poparcie tej idei.
 Ponadto zwrócimy się do artystów polskich z prośbą o wsparcie przedsięwzięcia.
 Szczerze wierzymy, że przy dobrej woli dokonamy tego i będziemy mogli latać.

Fundacja Czechowic-Dziedzic zaprasza wszystkich do wsparcia tego bardzo ważnego dla Czechowic-Dziedzic projektu!

19 Września 1943 roku w Czechowicach-Dziedzicach urodził się Stanisław Niemczyk, nasz Wybitny Architekt i z tej okazji pragniemy polecić film do obejrzenia z jego udziałem, który naprawdę warto zobaczyć.Fundacja Czechowic-Dziedzic

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Legionów 125Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Fundacja Czechowic-Dziedzic" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Fundacja Czechowic-Dziedzic

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Fundacja Czechowic-Dziedzic" podaj