
Wiadomości
- 26 września 2023
- wyświetleń: 602
Jaką rolę pełni agencja celna w procesie handlu międzynarodowego?
Materiał partnera:
Ze względu na liczbę kroków związanych z wysyłką towarów za granicę, firmy korzystają z usług różnych podmiotów, które pomagają im w całym procesie. Do najczęściej wykorzystywanych podmiotów należy agencja celna. W tym artykule przedstawimy informacje na temat tego, jaki usługi ma ona do zaoferowania.

Rola agencji celnej w handlu międzynarodowym
Świat spedycji międzynarodowej to bardzo złożony i ciągle zmieniający się krajobraz, z tysiącami przesyłek przekraczających granice każdego dnia. Wystarczy wyobrazić sobie, jak wiele osób pracuje w różnych zakątkach świata w danej chwili, dążąc do jednego celu: sprawnej logistyki związanej z importem i eksportem towarów.
Rola agencji celnej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia sprawnego przebiegu procesu międzynarodowej wymiany handlowej. Działają one jako łącznik między eksporterem / importerem, a odpowiednimi organami celnymi, zapewniając, że wszystkie niezbędne dokumenty są wypełnione prawidłowo i że wszystkie przepisy są przestrzegane. Ściśle współpracując ze swoimi klientami, agencja celna dokłada swoją cegiełkę do procesu, dzięki któremu przesyłki docierają do miejsca przeznaczenia w wyznaczonym czasie i bez żadnych przeszkód.
W czym może pomóc agencja celna?
W reprezentacji firmy przed urzędami
Agencja celna może służyć jako pośrednik w załatwianiu spraw i rozwiązywaniu sporów między firmami a instytucjami rządowymi, takimi Urząd Celno - Skarbowy, Graniczna Kontrola Sanitarna, czy Inspekcja Handlowa. Zatrzymanie towarów przez którykolwiek tych urzędów może spowodować poważne straty dla firm, jeśli spór nie zostanie szybko rozwiązany. Na szczęście agencja celna, dzięki znajomości procedur, jest w stanie znacznie przyśpieszyć rozwiązanie tego procesu.
W obsłudze wiążącej informacji taryfowej
Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT), to formalny dokument wydawany przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Określa ona właściwy kod taryfy celnej dla pojedynczego zgłoszonego towaru. Uzyskanie decyzji WIT gwarantuje, że towar odprawiany na terenie Unii Europejskiej będzie poprawnie, oraz jednolicie zastosowany kod taryfowy. Brzmi skomplikowanie, prawda? Dlatego warto skorzystać z agencji celnej, która zajmie się kompleksowo obsługą WIT.
W weryfikacji wszystkich dokumentów
Agencja celna jest w stanie dokładnie zweryfikować, skompletować i przetworzyć różne dokumenty związane z importem / eksportem towarów, w tym faktury handlowe, listy przewozowe, konosamenty, deklaracje eksportowe nadawcy, świadectwa pochodzenia, dokumenty wjazdowe i inne. Ponadto agencja jest gwarancją, że wszystkie niezbędne dokumenty zostaną złożone na czas.
Agencja celna zapewnia także profesjonalne doradztwo
Oprócz obowiązków wymienionych powyżej, praca agencji celnej obejmuje również udzielanie porad swoim klientom w zakresie przepisów i regulacji dotyczących handlu międzynarodowego. Tego typu podmiot jest w stanie poinformować klientów o wszelkich zmianach w tych przepisach i regulacjach, które mogą mieć wpływ na ich działalność.
Agencje celne pomogą we wszystkich procedurach
Agencja celne są zatrudniane przez firmy do reprezentowania ich we wszystkich procedurach związanych z handlem międzynarodowym. Są one odpowiedzialne za przygotowywanie i przetwarzanie szerokiej gamy dokumentów, w tym deklaracji importowych/eksportowych, ustaleń klasyfikacyjnych towarów, dowodów pochodzenia, zabezpieczeń celnych i innych. Jak wspomnieliśmy, agencje posiadają dużą wiedzę na temat lokalnych i międzynarodowych przepisów i regulacji, aby zapewnić, że towary ich klientów są szybko i sprawnie odprawiane przez służby celne.
Czym jest Intrastat? Kolejna deklaracja, którą zajmie się agencja celna
Intrastat to deklaracja statystyczna, którą należy złożyć w przypadku przekroczenia progów statystycznych w handlu z innymi krajami UE. Deklaracje Intrastat rejestrują przepływ towarów (import i eksport), między państwami członkowskimi UE. Ponieważ jest to deklaracja statystyczna, należy zadeklarować dane fiskalne, takie jak wartość towarów, ale także dane logistyczne, takie jak kraj pochodzenia, waga lub użyte środki transportu.
Obowiązek Intrastat powstał w 1993 roku (w Polsce od 1 maja 2004), kiedy pierwsze państwa członkowskie stały się częścią Unii Europejskiej, a formalności celne zostały zniesione. Wraz ze zniesieniem procedur celnych, rządy straciły możliwość gromadzenia danych na temat towarów wjeżdżających i wyjeżdżających z ich terytorium. Takie dane są jednak niezbędne do prowadzenia polityki gospodarczej w tym czy innym sektorze. Na przykład, polski rząd jest zainteresowany tym, ile niemieckich samochodów sprzedają zagraniczne firmy we Polsce, aby zrozumieć wpływ tych danych na przemysł motoryzacyjny w Polsce. Deklaracje Intrastat zastąpiły zatem deklaracje celne jako źródło statystyk dotyczących handlu wewnątrzunijnego. Oczywiście, tak jak w przypadku wyżej wymienionych punktów, agencja celna jest w stanie zająć się wypełnieniem tej deklaracji.