Reklama

Wiadomości

  • 27 września 2023
  • 29 września 2023
  • wyświetleń: 5672

Kościół św Katarzyny z rządową dotacją na remont! Otrzyma 1 176 000 zł!

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek 26 września wyniki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wśród beneficjentów jest czechowicka parafia!

Remont dachu kościoła pw. św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach - 20.09.2023
Remont dachu kościoła pw. św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach - 20.09.2023 · fot. mp / czecho.pl


Chodzi o kościół p.w. Św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach. To jeden z najcenniejszych zabytków w naszej gminie. Świątynia została wzniesiona w latach 1722 - 1729. Pieniądze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyznano na remont elewacji i sklepień oraz konstrukcji dachu nawy i prezbiterium. Dotacja wynosi 1 176 000 zł.

To kolejne pieniądze, które płyną do tego kościoła. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że miasto wesprze kwotą 300 000 złotych remont dachu kościoła. Szczegóły w artykule: To jeden z najcenniejszych zabytków w gminie. Miasto dołoży do jego remontu.

W ramach II edycji programu ponad 3200 różnych projektów otrzyma dofinansowanie. To specjalny fundusz, z którego mogą korzystać jednostki samorządu terytorialnego. Pieniądze z programu przeznaczamy na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Wszystko po to, by zabytki mogły odzyskać dawny blask. W ramach I edycji rząd przekazał ponad 2,5 mld zł na przeszło 4800 projektów odbudowy i konserwacji zabytków w całej Polsce. Łącznie to około 8 tys. inwestycji w całej Polsce o wartości ponad 4 mld zł - dodatkowo, oprócz środków przeznaczanych regularnie na cele ochrony i odnowy zabytków.

ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.