Wiadomości

  • 1 października 2023
  • wyświetleń: 3754

Stara Pijalnia zwyciężyła w Konkursie Modernizacja Roku!

Odrestaurowana Stara Pijalnia w Goczałkowicach-Zdroju zdobyła I miejsce w kategorii "Małe jest piękne" w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI w.

Stara Pijalnia w Uzdrowisku otwarta po remoncie - 7.09.2023
Stara Pijalnia w Uzdrowisku otwarta po remoncie - 7.09.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


Za nami 27. edycja Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Ta trwająca nieprzerwanie rywalizacja z tradycją sięgającą 1996 roku z każdą edycją buduje swój prestiż powiększając liczbę uczestników i grono zwycięzców oraz wyróżnionych. "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów. Jest to jeden z elementów, który wyróżnia ten konkurs na tle innych tego rodzaju wydarzeń, które zwykle są adresowane tylko do jednej z grup, np. do inwestorów lub projektantów.

Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów ukończonych do I kwartału 2023 r., wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Konkurs promuje funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego.

Stara Pijalnia zdobyła I miejsce w kategorii "Małe jest piękne" w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI w.

Stara Pijalnia zwyciężyła w Konkursie Modernizacja Roku!
Stara Pijalnia zwyciężyła w Konkursie Modernizacja Roku! · fot. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój


Stara Pijalnia zwyciężyła w Konkursie Modernizacja Roku!
Stara Pijalnia zwyciężyła w Konkursie Modernizacja Roku! · fot. Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój


Budynek Starej Pijalni to zabytkowa perełka architektury parkowej wzniesiona w 1862 roku znajdująca się w kompleksie uzdrowiskowym. Jego historia i byłe przeznaczenie stanowi wzmocnienie tożsamości regionalnej i kulturowej. Niegdyś budynek był cały zbudowany z drewna, zdobiły go perłowe inkrustacje, a wewnątrz mieścił się osadzony na kamiennych postumentach basen, do którego wpływała solanka. Z biegiem czasu pijalnia zmieniła swoją funkcję i została przeznaczona dla celów małej gastronomi.

W ubiegłym roku rozpoczęto prace konserwatorsko-restauratorskie wraz z robotami budowlanymi w celu przywrócenia pierwotnych funkcji pijalni, umożliwieniu prowadzenia krenoterapii czyli kuracji pitnymi wodami leczniczymi z wykorzystaniem cennych minerałów wód leczniczych. Ponadto, w odrestaurowanym budynku można zakupić produkty Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej, w tym goczałkowicką borowinę i solankę.

Remont budynku pijalni solanki w Goczałkowicach - 07.07.2022
Remont budynku pijalni solanki w Goczałkowicach - 07.07.2022 · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Obiekt po remoncie otwarto we wrześniu - szczegóły: [FOTO, WIDEO] Stara Pijalnia w Uzdrowisku zachwyca po remoncie i oferuje wody lecznicze.

Stara Pijalnia w Uzdrowisku otwarta po remoncie - 7.09.2023
Stara Pijalnia w Uzdrowisku otwarta po remoncie - 7.09.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


Podczas remontu wykonano: wymianę przegnitych belek stropowych, remont dachu polegający na demontażu pokrycia dachowego, zawilgoconego deskowania oraz obróbek, wymianę uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, wymianę lukarny, renowację zabytkowych okien, wymianę okien na elewacji frontowej, przywrócenie oryginalnej kolorystyki budynku z zewnątrz oraz wewnątrz, zrekonstruowanie dekoracyjnego deskowania partii przyziemia, usunięcie wtórnego wyposażenia wnętrza, przywrócenie wcześniejszego charakteru wnętrza pijalni wód poprzez montaż nowej posadzki, wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian.

Prace wykonała firma KONIOR Przedsiębiorstwo Budowlane z Katowic, a projektantem modernizacji była Pracownia Architektoniczna Archma - Magdalena Krause-Świerczyńska z Mikołowa.

ar, BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.