Wiadomości

  • 8 października 2023
  • wyświetleń: 5278

Grażyna Krzanowska z Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich

Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało ósmą w historii Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej. Otrzymała ją Grażyna Krzanowska - za wieloletnie działania edukacyjne w zakresie muzyki współczesnej wśród dzieci i młodzieży.

Grażyna Krzanowska
Grażyna Krzanowska · fot. Grzegorz Kopeć


Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się podczas podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Grażyna Krzanowska to kompozytor i pedagog, urodzona 1 marca 1952 w Legnicy. W latach 1971-76 odbyła studia z zakresu kompozycji pod kierunkiem Tadeusza Natansona w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, które ukończyła dyplomem z wyróżnieniem.

Jest laureatką wielu konkursów kompozytorskich w Polsce i za granicą, m.in. w 1978 otrzymała II nagrodę za Symfonię z uderzeniem w kotły na orkiestrę (1977-78) na Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich, w 1979 - III nagrodę za Polanowe ognie na sopran, alt i zespół instrumentalny (1979) na Konkursie Kompozytorskim Naczelnej Redakcji Muzycznej Polskiego Radia i Telewizji, w 1983 - wyróżnienie za Kwartet smyczkowy nr 2 (1980) na The Okanagan Music Festival for Composers w Kanadzie, w 1989 - II nagrodę za Silver Line na piętnaście instrumentów smyczkowych (1988-89) na IX Międzynarodowym Konkursie dla Kompozytorek w Mannheim.

Jej utwory były wykonywane na wielu festiwalach w Polsce, m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Festiwalu "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, Śląskich Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach.

Grażyna Krzanowska zajmuje się również pracą pedagogiczną. W latach 1976-86 prowadziła zajęcia z zakresu teorii muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Od 1986 pracuje w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, gdzie kierowała sekcją przedmiotów ogólnomuzycznych; prowadzi zajęcia z kształcenia słuchu, harmonii, ćwiczenia z kompozycji. Była inicjatorką i główną pomysłodawczynią Ogólnopolskich Konkursów Solfeżowych w Bielsku-Białej dla uczniów szkół muzycznych II stopnia (2001-2019).

Od 1976 roku mieszka w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie od 1992 pełni funkcję kierownika artystycznego Jesiennego Festiwalu Muzycznego "Alkagran" (poświęconego pamięci męża, Andrzeja Krzanowskiego). W ramach Festiwalu odbywa się Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego, którego jest również honorowym jurorem. W 1993 założyła Małą Akademię Muzyki - placówkę o charakterze edukacyjno-kulturalnym. Jest zapraszana do jury wielu konkursów o różnym charakterze oraz na spotkania o profilu teoretycznym.

Jest również współautorką portalu internetowego http://www.andrzejkrzanowski.pl prowadzonego przez Fundację im. Andrzeja Krzanowskiego, której jest wiceprezesem.

W 2022 roku, nakładem firmy fonograficznej DUX, ukazał się album Antarja Quartet. Krzanowscy (DUX 1891), który prezentuje Adagietto oraz dwa niepublikowane dotąd kwartety Grażyny Krzanowskiej, zestawiając je z III Kwartetem Andrzeja Krzanowskiego.

Została uhonorowana Nagrodą "Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice" (1998, 2010), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005), Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego II stopnia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Więcej o Grażynie Krzanowskiej można przeczytać w najnowszym numerze Gazety Czechowickiej, w reportażu "Z muzyki miasta".

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.