Reklama

Wiadomości

  • 10 października 2023
  • wyświetleń: 869

Powiat bielski ma nowego partnera. Podpisano umowę o współpracy

Powiat bielski podpisał umowę o współpracy z powiatem poznańskim.

Powiat bielski ma  nowego partnera. Podpisano umowę o współpracy
Powiat bielski ma nowego partnera. Podpisano umowę o współpracy · fot. Powiat bielski


- W dobie współczesnych trudności związanych z zarządzaniem samorządem taka współpraca jest bezcenna. Dlatego zdecydowaliśmy o jej sformalizowaniu. Chcemy, by nabrała ona rozpędu - powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. - Nasze regiony to różne historie, odmienne kultury i inne wyzwania samorządowe. Ale mamy ze sobą o czym rozmawiać. Szczególnie zależy nam na rozwijaniu wymiany młodzieży oraz pracowników - podkreślił.

W podpisanej umowie znalazły się m.in. zapisy o dzieleniu się doświadczeniami w dziedzinie edukacji, kultury, sportu, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, ekologii, zarządzania kryzysowego, geodezji i kartografii, a także relacje między placówkami oświatowymi oraz tworzeniu warunków do kooperacji podmiotów gospodarczych.

- Dziś usankcjonowaliśmy naszą wieloletnią przyjaźń. Często szukamy partnerów za granicą, podczas gdy w kraju mamy samorządy, od których możemy się uczyć. A takim właśnie jest powiat poznański - powiedział Andrzej Płonka, starosta bielski. - Chcemy przekazywać sobie umiejętności, które daje nam praca w urzędach, szpitalach czy domach pomocy społecznej - dodał.

Powiat poznański jest pierwszym krajowym partnerem powiatu bielskiego. Samorządy w sierpniu ubiegłego roku podpisały list intencyjny o woli nawiązania współpracy. Od tego czasu aktywnie dzielą się dobrymi praktykami, wiedzą oraz wypracowanymi wzorcami pracy i obsługi klientów. - Myślę, że nasze kontakty pozytywnie wpłyną na dalszy rozwój, a także wzbogacą życie społeczne mieszkańców. Regiony mają sobie kulturowo oraz turystycznie wiele do zaoferowania - zauważył starosta bielski.

Głównym celem partnerstwa ma być szeroko rozumiana współpraca na różnych płaszczyznach, a także czerpanie wzajemnych inspiracji. W trakcie dotychczas odbytych spotkań przedstawiciele obu samorządów rozmawiali mi.in. o sposobie organizacji transportu metropolitalnego czy rozwiązaniach informatycznych. - Powiat bielski może dać nam swoje doświadczenie. Jest wiele obszarów, w których możemy udzielać sobie rad i wskazówek - zauważył starosta poznański.

W skład delegacji z powiatu bielskiego poza starostą bielskim wchodzili: Halina Kopeć sekretarz powiatu, Ewa Sikora Naczelnik Wydziału Geodezyjno-Kartograficznego, Anna Plichta-Kotas Naczelnik Wydziału Programowania Rozwoju i Funduszy Europejskich, Magdalena Więzik Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Małgorzata Gorzynik Zastępca Głównego Księgowego.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.