Wiadomości

  • 10 października 2023
  • wyświetleń: 882

Jakie schody zajmują najmniej miejsca w domu?

Materiał partnera:

Schody, mimo że niezbędne, często stanowią prawdziwe wyzwanie dla architekta lub stylisty wnętrz. Szczególnie w miejscach, w których dostępna przestrzeń jest ograniczona. Nie trzeba daleko szukać. Dotyczy to apartamentów dwupoziomowych, niewielkich rezydencji podmiejskich, czy wreszcie strychów, do których dostęp zapewniają jedynie niewygodne, a nawet niebezpieczne drabiny. Sprawdź, jakie schody nie zajmują cennej przestrzeni użytkowej? Czy warto zainwestować w schody modułowe w domu i w firmie? Czy lepsze są schody proste, zabiegowe czy schody spiralne?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Czy schody modułowe zajmują dużo miejsca?
  • Jakie najlepsze schody na strych?
  • Czy klient ma wpływ na konstrukcję schodów modułowych?


schody modułowe


Jak wybrać schody, które zajmują mało miejsca?Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku konstrukcja. Schody konwencjonalne są zwykle bardzo obszerne i masywne. Ich usytuowanie określone jest w planie architektonicznym, nieuwzględniającym z natury rzeczy późniejszej aranżacji pomieszczeń. Zwykle też powstaje pod nimi przestrzeń, której z uwagi na jej kształt w żaden sposób nie można wykorzystać.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku schodów modułowych. Ich kształt dostosowuje się do płaszczyzn określających pomieszczenie, a z uwagi na solidną, acz estetyczną konstrukcję, nie ma potrzeby dobudowania ścianek działowych, czy innych wsporników. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania mogą być eleganckie i zajmujące niewiele miejsca schody proste BASEL, przy czym można je zastosować zarówno jako schody proste, jak i schody zabiegowe.

Inną propozycją są schody spiralne, powstałe na okręgu, dzięki czemu łatwiej jest rozplanować ich rozmieszczenie. W centrum koła umieszczony jest słup nośny, wokół którego zamontowane są stopnie. Cechą charakterystyczną jest to, że wszystkie stopnie o kształcie zbliżonym do wycinka koła lub trójkąta, są identyczne, z wyjątkiem podestu wyjściowego.

Odpowiednie wrażenie uzyskuje się dzięki połączeniu metalu z drewnem, co widać doskonale na przykładzie schodów spiralnych CALGARY. W ich przypadku producent położył akcenty na kontrast kolorystyczny poprzez wykorzystanie metalowej konstrukcji i balustrady dostępnej w trzech kolorach. Całość spinają stopnie wykonane z multipleksu bukowego.

Schody strychowe - jakie wybrać?Schody strychowe zwykle nie wpływają znacząco na estetykę pomieszczenia. W ich przypadku większe znaczenia ma funkcjonalność i możliwość złożenia. Jest to uzasadnione tym, że tego typu schody nie są wykorzystywane zbyt często, zatem umiejscowienie ich na stałe w konkretnym miejscu mija się z celem.

Najprostszym rozwiązaniem są schody strychowe tradycyjne SW26-3 Euroiso, wnikające niejako w otwór wykonany w suficie i wsuwane do niego w razie potrzeby. Po złożeniu klapa zamontowana przy schodach zamyka otwór, a specjalne uszczelki zapobiegają utracie ciepła. Należy dodać, że schody strychowe po zamknięciu są niewidoczne. Wspomniana pokrywa stanowi spójną całość z płaszczyzną sufitu.

Drabinka składa się z kilku (zwykle trzech) części, co ułatwia złożenie i nie wymaga dodatkowego miejsca na schody strychowe na strychu, czy poddaszu. Oczywiście stopnie mają ryflowaną powierzchnię, a także certyfikat FSC®.

Schody modułowe - projektNajwiększą zaletą schodów modułowych, jest fakt, że klienci mogą aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia schodów, określając ich wysokość, rodzaj i kolorystyką zastosowanych materiałów, czy wreszcie kształt schodów odpowiadający realnym potrzebom. Wypada dodać, że niektóre modele mogą zostać wzbogacone o oświetlenie LED, co jeszcze bardziej podnosi poziom bezpieczeństwa, a także sprzyja budowaniu pozytywnych klimatów w salonie bądź przedpokoju.

Szukasz schodów do swojego domu? Sprawdź ofertę na stronie https://www.dolle.com.pl. Tam skorzystasz z bezpłatnej porady specjalistów oraz dokonasz wyceny na podstawie własnych preferencji. Tam też znajdziesz najlepsze schody, spełniające wszystkie Twoje wymagania.