Wiadomości

  • 18 października 2023
  • wyświetleń: 684

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby w wypadku samochodowym - jak uzyskać?

Materiał partnera:

Śmierć w bliskiego w wypadku samochodowym to sytuacja, której obawia się każdy z nas. Życie osób, które doświadczyły tego rodzaju tragedii zmienia się nieodwołalnie. Bliscy zmarłego muszą na nowo odnaleźć się w przytłaczającej rzeczywistości - przeżyć żałobę, a także uporać się ze sprawami formalnymi. Jedną z nich jest ubieganie się o odszkodowanie. Jak i kiedy można je uzyskać? Kto może nam w tym pomóc?

wypadek samochodowy
fot. Freepik


Śmierć bliskiego w wypadku - co dalej?Śmierć w wypadku samochodowym osoby nam najbliższej - współmałżonka, rodzica, dziecka, siostry lub brata, dziadków czy wnuków - jest druzgocącą tragedią. W chwili, gdy dociera do nas informacja o niej, z trudem jesteśmy w stanie skupić się na formalnościach. Wyzwaniem jest już sama organizacja pochówku. Przepełniają nas silne emocje, rozpacz, żal, które jeszcze przez długi czas mogą wysuwać się w naszym życiu na pierwszy plan. Prędzej czy później jednak każdy, kto utracił bliskiego w wypadku komunikacyjnym, będzie musiał zmierzyć się z kwestią finansów i podstawowych roszczeń odszkodowawczych. Jeśli nasz bliski poniósł śmierć nie ze swojej winy, należy nam się odszkodowanie za śmierć w wypadku samochodowym. Pieniądze uzyskane na drodze odszkodowania pomogą nam pokryć wydatki związane z pochówkiem, wsparciem psychologicznym lub psychiatrycznym w czasie żałoby, a także pozwolą nam podreperować fundusze rodzinne, które ucierpiały w wyniku śmierci osoby utrzymującej dom i rodzinę.

Odszkodowanie za śmierć w wypadku drogowym - kiedy możemy się o nie ubiegać?Odszkodowanie za śmierć w wypadku osoby nam najbliższej możemy otrzymać na podstawie roszczeń finansowych względem sprawcy wypadku. Mamy do niego prawo jako bliscy zmarłego - jego współmałżonkowie, konkubenci, dzieci, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie czy wnuki. Śmierć w wypadku nie mogła jednak zostać spowodowana przez samego zmarłego. Pieniądze należą nam się wówczas, gdy do wypadku samochodowego doszło z winy innego kierowcy czy uczestnika ruchu drogowego. Innymi słowy - zmarły nie może być sprawcą wypadku.

Jeśli jednak nasz bliski zmarły nie był winny spowodowania wypadku, możemy ubiegać się o odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby w wypadku samochodowym. Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby w wypadku samochodowym wypłacane jest z OC sprawcy. Aby o nie wnioskować, musimy skompletować niezbędne dokumenty. Są nimi notka policyjna, wyrok sądowy określający sprawcę zdarzenia, dokumentacja medyczna, jak i zarobkowa osoby zmarłej, dowód spokrewnienia oraz przedstawienie wpływu tragedii na życie wnioskującego o odszkodowanie.

Odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym - do kogo się zwrócić?Jeśli wszystkie powyżej opisane warunki są spełnione, możemy ubiegać się o odszkodowanie za śmierć w wypadku drogowym osoby bliskiej. Warto pamiętać, że mamy na to czas przez 20 lat od daty zdarzenia. Niezależnie jednak od tego, kiedy zdecydujemy się wysunąć roszczenia, warto zastanowić się czy mamy w sobie tyle siły i determinacji, aby robić to samodzielnie. Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie swojej sprawy w ręce takich jednostek jak kancelarie odszkodowawcze, które mogą uzyskać dla nas naprawdę wysokie odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym bliskiej osoby. Bardzo dużo osób korzysta z tej formy pośrednictwa, ubiegając się o odszkodowanie za śmierć w wypadku drogowym. Dzięki współpracy z kancelarią odszkodowawczą możemy uniknąć ciężkiej batalii z ubezpieczycielem, który zwykle nastawiony jest na zaniżanie kwoty odszkodowania. Sprawdzona kancelaria, taka jak Europejski Lider Odszkodowań, może zająć się naszą sprawą uczciwie, bez angażowania prawników ze zewnątrz i opłat ponoszonych jeszcze przed wygraniem sprawy.

Oczywistym jest, że żadne pieniądze, nawet te o sześciocyfrowych kwotach, nie będą w stanie zrekompensować nam straty, jaką jest śmierć kogoś najbliższego i ukochanego. Jednak śmierć w wypadku samochodowym to sytuacja nagła, która niemal zawsze całkowicie zmienia życie bliskich. Na przykład sprawia, że rodzina musi uporać się z wieloma dodatkowymi kosztami i traci źródło utrzymania, które zapewniał zmarły. Dlatego zdecydowanie warto ubiegać się o odszkodowanie za śmierć w wypadku drogowym bliskiej nam osoby. Pieniądze pomogą nam i naszej najbliższej rodzinie szybciej stanąć na nogi i ułożyć sobie życie pomimo przeżywanej tragedii.