Wiadomości

  • 27 października 2023
  • 30 października 2023
  • wyświetleń: 12179

Wiemy, kiedy nastąpi koniec "egipskich ciemności"! Jaką kwotę udało się zaoszczędzić?

1 grudnia ubiegłego roku nastąpiło wyłączenie oświetlenia ulicznego w późnych godzinach nocnych - uliczne latarnie świecą w sumie o 5 godzin krócej każdej doby. Czechowicki Urząd Miejski informował wtedy, że przyniesie to blisko 44-procentowe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców gminy - już wkrótce latarnie będą działały całą dobę.

Nie tylko lodowisko. Oszczędności na oświetleniu ulicznym i ozdobach
Wkrótce koniec "egipskich ciemności"! Miasto informuje, jaką kwotę udało się zaoszczędzić · fot. UM Czechowice-Dziedzice


O oszczędnościach na oświetleniu ulicznym w gminie Czechowice-Dziedzice portal czecho.pl pisał w artykule "Nie tylko lodowisko. Oszczędności na oświetleniu ulicznym i ozdobach". Jak informowaliśmy, od 1 grudnia latarnie są całkowicie wyłączone na 4,5 godziny, pomiędzy 23.30 a 4.00. Ponadto oświetlenie uliczne jest włączane 30 minut po zachodzie słońca, a także wyłączane pół godziny przed wschodem słońca.

Podejmując tę trudnią decyzję uznano, że wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach, w których ruch w mieście - zarówno pieszy, jak i samochodowy - praktycznie ustaje, w stosunkowo najmniejszy sposób odbije się na komforcie i bezpieczeństwie mieszkańców. W tym przedziale czasowym nie kursują również autobusy komunikacji miejskiej.

- Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że skrócenie czasu świecenia miejskich latarni o pięć godzin w ciągu doby, w skali roku przyniesie blisko 44 procentowe oszczędności w zużyciu energii elektrycznej przez uliczne oświetlenie. Należy zaznaczyć, że przy zapowiadanym blisko stuprocentowym wzroście cen energii elektrycznej od 1 stycznia 2023 roku, ograniczenie zużycia prądu o blisko połowę, w najlepszym wypadku może pozwolić gminie utrzymać wysokość rocznych rachunków za oświetlenie uliczne na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli nieco ponad miliona złotych - wyjaśniał w listopadzie ubiegłego roku czechowicki Urząd Miejski.

Czytelnicy portalu czecho.pl w komentarzach mocno krytykowali ten pomysł zwracając uwagę między innymi na to, że jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa. Pojawiły się także głosy wielu mieszkańców gminy, że wyłączenie latarni ulicznych w nocy sprawia trudność osobom, które wracają wtedy z pracy. Czechowiczanie często pisali, że muszą przy tym korzystać z latarek w telefonach komórkowych.

Teraz mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców - już wkrótce powróci całodobowe oświetlenie uliczne. - Proces przywracania oświetlenia w porze nocnej, między godziną 23.30 a 4.00, rozpocznie się 1 grudnia 2023 roku. Ze względu na konieczność przeprogramowania systemu oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy, działanie to będzie trwało od kilku, do nawet kilkunastu dni - przekazał portalowi czecho.pl Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

Czy termin wyłączania oświetlenia w nocy i w innych porach dnia jest narzucony przez jakiś dokument? Np. porozumienie pomiędzy gminą a rządem? - Wyłączenie oświetlenia w porze nocnej między godziną 23.30 a 4.00 ustalono między gminą a Tauron Dystrybucją w celu realizacji obowiązku polegającego na ograniczeniu zużycia energii o 10% przez samorządy - wyjaśnił czechowicki magistrat.

Oszczędności na wyłączeniu oświetlenia w porze nocnej wyniosły dotychczas około 760 000 złotych. W związku z tym, że oświetlenie w pełnym wymiarze czasu zostanie przywrócone od grudnia 2023 roku, oszczędności te jeszcze wzrosną.

Czytelnicy naszego portalu zauważają, że często lampy przy ulicach są włączone także w dzień. Urząd Miejski zapytaliśmy, z czego wynika taki stan rzeczy oraz gdzie należy zgłaszać takie sytuacje.

- Zdarzające się przypadki świecenia oświetlenia w niewłaściwych godzinach spowodowane są awariami sterowników regulujących załączanie i wyłączanie oświetlenia ulicznego. Wszystkie awarie i nieprawidłowości zgłaszane są na bieżąco właściwym służbom technicznym - poinformował UM.

Awarie oświetlenia ulicznego należy zgłaszać do Wydziału Inwestycji i Zarządu Drogami Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Zgłoszenia przyjmowane są w godzinach pracy Urzędu pod nr telefonu 32/ 214 71 42 lub na adres e - mail izd@um.czechowice-dziedzice.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.