Wiadomości

  • 30 października 2023
  • wyświetleń: 350

Prawa rodzicielskie po rozwodzie - jakie są twoje prawa i obowiązki?

Materiał partnera:

Rozwód to trudne przeżycie dla obojga małżonków. Czasami strony postępowania czynią zgodne ustalenia pomiędzy sobą, ale zdarzają się także sytuacje, w których nie ma szans na wzajemne porozumienie. Szczególnie wymagające są sprawy, w których w grę dodatkowo wchodzi dobro dzieci. Zastanawiasz się, jakie prawa i obowiązki mają rodzice po rozwodzie? Zapoznaj się z kilkoma przydatnymi informacjami!

Prawa rodzicielskie po rozwodzie


Jakie obowiązki mają rodzice po rozwodzie?Podstawowym obowiązkiem każdego rodzica jest sprawowanie opieki nad swoim niepełnoletnim dzieckiem. Pod pojęciem władzy rodzicielskiej kryją się zarówno prawa, jak i obowiązki związane z pieczą nad osobą i majątkiem dziecka. W podejmowaniu jakichkolwiek decyzji na względzie należy mieć przede wszystkim dobro dziecka. Obowiązkiem rodziców jest poszanowanie praw dziecka, troska i fizyczny i duchowy rozwój dziecka oraz przygotowywanie go do pracy dla dobra społeczeństwa.

Rodzice mają także obowiązek alimentacyjny do momentu, w którym dziecko będzie w stanie utrzymywać się samodzielnie. Dodajmy, że ten obowiązek nie mija nawet w przypadku ograniczenia bądź odebrania władzy rodzicielskiej. Każdy z rodziców jest także ustawowym przedstawicielem małoletniego dziecka, które nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.

Zastanawiasz się, co zmienia się po rozwodzie? Najczęściej władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Jeśli małżonkowie postanowili zgodnie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, sąd przychyli się do tego wniosku. Pamiętając, że najważniejszą kwestią jest dobro dziecka, sąd opiekuńczy może podjąć decyzję o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej w zależności od konkretnego przypadku. Dotyczy to również regulacji kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej wyłącznie jednemu z rodziców, ograniczając lub całkowicie pozbawiając tego prawa drugiego. Celem jednak jest zagwarantowanie dziecku takiej opieki, która nie prowadzi do zmiany jego sytuacji.

Gdzie szukać dobrego adwokata od spraw rozwodowych?Podjąłeś decyzję o rozwodzie i chcesz rzetelnie przygotować się do tego procesu? Warto zdecydować się na pomoc wykwalifikowanego i doświadczonego adwokata, który zadba o Twoje interesy. Dzięki temu zyskasz szansę nie tylko na postępowanie zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, ale także uzyskanie sprawnego i satysfakcjonującego zakończenia sprawy jaką jest rozwód Lublin to miasto, w którym działa adwokat Mariusz Janiga. Świadomość, że Twoją sprawą zajmuje się zaufany adwokat, pozwoli Ci przejść przez proces bez zbędnych nerwów, które mogłyby prowadzić Cię do podejmowania pochopnych kroków. To szczególnie istotne, jeśli w grę wchodzi dobro dzieci. Jeśli chcesz zapewnić bezpieczeństwo i spokój swojej rodzinie - skontaktuj się z Mariuszem Janiga adwokat Lublin.