Wiadomości

  • 2 listopada 2023
  • wyświetleń: 4468

Fundacja Czechowic-Dziedzic wnioskuje o drogowskazy dla miejskich zabytków

Materiał partnera:

Fundacja Czechowic-Dziedzic złożyła wniosek do Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach o rozpoczęcie procesu zainstalowania na drogach dojazdowych do naszego miasta brakujących "tablic turystycznych/ drogowskazów", informujących o kluczowych zabytkach znajdujących się w Czechowicach-Dziedzicach.

Przykładowe "tablice turystyczne/drogowskazy" - 1.11.2023 · fot. Fundacja Czechowic-Dziedzic


W pierwszej kolejności powinny być to zabytki takie jak dworzec kolejowy, zespół zabudowy Walcowni Metali "Dziedzice", kościół pw. św. Katarzyny oraz ruiny Zamku Wilczków.

Wymienione historyczne obiekty już dawno powinny być wskazane przez wspomniane tablice/drogowskazy.
Rozumiejąc tę istotną potrzebę Fundacja Czechowic-Dziedzic podjęła działania w tym, ważnym dla miasta, kierunku.

Nasza dziejowa historia miała ogromne znaczenie gospodarcze w budowaniu nie tylko naszej "Małej Ojczyzny", ale wpłynęła też istotnie na rozwój Górnego Śląska, co finalnie przełożyło się m. in. na obecne ukształtowanie gospodarcze Polski i Europy.

Fundacja Czechowic-Dziedzic w swych założeniach statutowych została powołana m. in. aby promować naszą lokalną historię. Mamy świadomość, że ten oczywisty, obiegowy zabieg - w postaci ustawienia turystycznych tablic informujących o naszych zabytkach - "prawdziwych czechowickich skarbach" - zacznie obrazować podróżującym m. in. drogą DK-1 historyczne znaczenie Czechowic-Dziedzic.

Pragniemy przy tej okazji zachęcić wszystkich mieszkańców naszego miasta, gości oraz internautów do badania historii Czechowic-Dziedzic, która jest niezwykle inspirująca.

Zapraszamy do obserwowania Fundacji Czechowic-Dziedzic na Facebooku.

Wniosek nr. 8/ 01.11.23 r.

Fundacja Czechowic- Dziedzic
ul. Legionów 125
43-502 Czechowice-Dziedzice
Biuro Fundacji:
ul. Wąska 2A-Mały Ratusz
43-502 Czechowice-Dziedzice

Do:

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach Plac Jana Pawła II 1 43-502 Czechowice-Dziedzice

Rada Miejska Czechowic- Dziedzic

Burmistrz
Czechowic-Dziedzic
Marian Błachut

Fundacja Czechowic-Dziedzic wnioskuje o ustawienie na drogach dojazdowych do Czechowic-Dziedzic "turystycznych tablic/drogowskazów" informujących o zabytkach znajdujących się na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice.

Ten standard powinien zostać zaplanowany w adekwatnym wymiarze i wdrażany niezwłocznie, biorąc pod uwagę postępujący remont naszego głównego zabytku, jakim jest dworzec kolejowy.

W pierwszej kolejności informacje na zainstalowanych turystycznych tablicach/drogowskazach powinny dotyczyć następujących zabytków:
  • dworzec kolejowy,
  • zespół zabudowy Walcowni Metali "Dziedzice".
  • kościół pw. św. Katarzyny,
  • ruiny Zamku Wilczków.


Nadmieniamy, że stawianie tego typu tablic to europejski standard trwający już od lat. Wskazywanie historycznych miejsc ma znaczenie gospodarcze i będzie miało dodatkowy, strategiczny wpływ na przyszły rozwój Czechowic-Dziedzic.

Dbałość o dziedzictwo kulturowe i właściwe eksponowanie tego dziedzictwa jest misją i obowiązkiem każdej jednostki organizacyjnej działającej na określonym obszarze powołanej do tej funkcji, w tym lokalnego samorządu.

Wniosek powinien być rozpatrzony w trybie normatywnym.

Fundacja Czechowic-Dziedzic
Prezes zarządu
Piotr Lot


Fundacja Czechowic-Dziedzic

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Legionów 125Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Fundacja Czechowic-Dziedzic" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Fundacja Czechowic-Dziedzic

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Fundacja Czechowic-Dziedzic" podaj