Wiadomości

  • 3 listopada 2023
  • 5 listopada 2023
  • wyświetleń: 5843

Zakazu używania fajerwerków nie będzie. Samorząd nie może podjąć takiej decyzji

Z inicjatywy burmistrza Mariana Błachuta zorganizowano spotkanie, które poświęcone było pokazom fajerwerków i problemom związanym z ich uciążliwością dla mieszkańców - poinformował czechowicki Urząd Miejski. Ustalono, że gmina nie może zakazać używania fajerwerków. Burmistrz apeluje jednak o dobrowolne powstrzymanie się od tej rozrywki.

Fajerwerki są uciążliwe dla mieszkańców i zwierząt. Jest apel o powstrzymanie się od tej rozrywki
Fajerwerki są uciążliwe dla mieszkańców i zwierząt. Jest apel o powstrzymanie się od tej rozrywki - zdj. ilustracyjne · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Relację ze spotkania, które zorganizował Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, przedstawił czechowicki magistrat. Byli na nim obecni przedstawiciele służb mundurowych: policji i straży miejskiej, prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, przedstawiciele lokali gastronomicznych, w których odbywają się pokazy sztucznych ogni oraz burmistrz Marian Błachut wraz z podległymi pracownikami.

Radca prawny przedstawił opinię dotyczącą postulowanego przez mieszkańców ograniczenia odpowiednią uchwałą Rady Miejskiej ilości dni, kiedy to fajerwerki byłyby w naszym mieście dozwolone - np. jedynie w Sylwestra, Nowy Rok, czy też inne, wybrane dni świąteczne.

- Zgodnie z tą opinią brak jest podstawy prawnej do wydania aktu prawa miejscowego zakazującego lub ograniczającego puszczania fajerwerków. Wskazano, że Rada Miejska może podejmować i wydawać przepisy porządkowe tylko wówczas, jeśli przedmiot, który miałby być nimi uregulowany, nie jest objęty już innymi przepisami prawa. Tymczasem zakaz określonego używania materiałów pirotechnicznych, jak np. tzw. fajerwerki, zawiera w sobie przepisy art. 51/1 Kodeksu wykroczeń. Nie istnieje zatem w tym względzie luka prawna. Co więcej, używanie czynnika wyrobów pirotechnicznych zostało uregulowane w ustawie z 21 czerwca 2002 roku o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego - wyjaśnia czechowicki Urząd Miejski.

Jak dodał, "organ samorządowy nie może ograniczać lub zakazywać używania materiałów, których użytkowanie zostało co do zasady dopuszczone i w określonych warunkach jest legalne".

W toku spotkania ustalono natomiast, że problem pokazów sztucznych ogni podczas imprez okolicznościowych organizowanych w lokalach gastronomicznych oraz innych miejscach, w których takie imprezy się odbywają, staje się coraz bardziej marginalny. Obecni na spotkaniu prezesi wszystkich gminnych jednostek OSP poinformowali, że zawarli w swoich umowach najmu zapis dotyczący bezwzględnego zakazu puszczania fajerwerków podczas imprez zorganizowanych na terenie swoich remiz.

Z kolei właściciele lokali gastronomicznych wspólnie zadeklarowali, że ograniczą do minimum pokazy fajerwerków, organizowanych - co podkreślano - tylko na wyraźne życzenie klientów. Zgodnie z wychodzącym naprzeciw postulatom mieszkańców apelem burmistrza lokale gastronomiczne będą każdorazowo zamieszczać informację o planowanych pokazach sztucznych ogni. Komunikaty te będą z odpowiednim wyprzedzeniem zamieszczane w należących do nich kanałach informacyjnych - strony internetowe, Facebook.

Ze swojej strony burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut zwrócił się z apelem do mieszkańców o dobrowolne powstrzymanie się od używania sztucznych ogni i petard, których szkodliwy wpływ na dobrostan zwierząt nie budzi wątpliwości.

- Świętować bez sztucznych ogni naprawdę można, i to nie tylko w ciągu całego roku, ale nawet w Sylwestra i Nowy Rok. Sama Gmina Czechowice-Dziedzice od kilku lat nie organizuje już pokazów fajerwerków nawet podczas największego święta miasta, czyli Dni Czechowic-Dziedzic - zauważa.

- Zwierzęta mają dużo bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję, przez co wystrzały powodują u nich stres. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji. Pokazy sztucznych ogni mogą bardzo negatywnie wpływać na zwierzęta, zarówno domowe - koty i psy, jak i dzikie. Pamiętajmy, że nawet na terenach miejskich, skupiska drzew i krzewów osiedli, parków oraz skwerów są domem dla ptaków i małych ssaków - zwraca uwagę burmistrz Czechowic-Dziedzic.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.