Reklama

Wiadomości

  • 8 listopada 2023
  • 10 listopada 2023
  • wyświetleń: 1632

Widzisz osoby potrzebujące? Zareaguj! Można je zgłaszać do wielu instytucji

We wtorek 7 listopada informowaliśmy o zwłokach bezdomnego, które zostały ujawnione w jednej z alejek przy ulicy Mickiewicza w Czechowicach-Dziedzicach. Po tym zdarzeniu postanowiliśmy zebrać informacje o tym, gdzie w naszym mieście można zgłaszać osoby potrzebujące naszej pomocy.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach uruchomiło specjalną infolinię dedykowaną bezdomnym.

bezdomny, noclegownia,
Widzisz osoby potrzebujące? Zareaguj! Można je zgłaszać do wielu instytucji · fot. Pixabay


Apel Ośrodka Pomocy SpołecznejW związku ze zbliżającą się zimą i coraz niższymi temperaturami, Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach pod koniec października zaapelował do wszystkich mieszkańców naszej gminy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, starsze i niepełnosprawne, które w okresie zimy pozbawione są należytego ogrzewania i pozostają w trudnej sytuacji życiowej lub przebywają w obiektach niemieszkalnych, pustostanach itp.

Informacje dotyczące osób wymagających pomocy OPS prosi przekazywać do Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach (w godzinach pracy Ośrodka):
  • przy ul. Kolejowej 37 tel. 32 215 44 09 lub 215 50 98, wew. 20
  • przy ul. Nad Białką 1B tel. 32 214 51 37 oraz 508 069 933
  • przy ul. Mickiewicza 19 tel. 32 215 30 60


Po godzinie 18.00 informacje można przekazywać do noclegowni przy ul. Łukasiewicza 13, tel. 32 215 35 37

Ponadto informować można pozostałe służby:

Straż miejska przy ul. Niepodległości 35, tel. 32 215 54 92 lub bezpłatny nr alarmowy 986
Komisariat Policji przy ul. Mickiewicza 1, tel. 32 214 88 10 lub bezpłatny nr alarmowy 997 lub 112

Bezpłatny numer 987Jak co roku w okresie jesienno-zimowym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach uruchamia specjalną bezpłatną infolinię dla osób bezdomnych. Pod numerem 987 można uzyskać informacje dotyczące możliwej pomocy, noclegu oraz wyżywienia, lokalizacji schronisk oraz noclegowni, jak również dostępnej pomocy doraźnej. Z numerem 987 skontaktować się mogą zarówno bezdomni potrzebujący pomocy, jak również osoby oferujące pomoc materialną i zgłaszające bezdomnych nocujących na klatkach schodowych, ławkach w parkach czy w altanach ogrodowych.

Akcja ma na celu uwrażliwienie i wyczulenie mieszkańców regionu na szczególne traktowanie w mroźne zimowe miesiące ludzi bezdomnyc". Dzięki temu udało się znacznie zmniejszyć liczbę tragicznych przypadków śmierci z powodu wyziębienia. W minionym roku odnotowaliśmy 3 takie zdarzenia, podczas gdy w roku 2010, który był pierwszym rokiem funkcjonowania tej infolinii - z wychłodzenia zmarło 26 osób. Każde ocalone ludzkie życie jest bezcenne i jest chyba najlepszą miarą skuteczności i sensowności działania numeru 987.

Jesienno - zimowa aura stwarza zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia osób bezdomnych. Właśnie te osoby są najbardziej narażone na wyziębienie organizmu, co w konsekwencji może prowadzić nawet do śmierci. Podobne zagrożenia dotyczą osób będących pod działaniem alkoholu.

Pomoc dla bezdomnych. 1 listopada rusza całodobowa infolinia 987
fot. Śląski Urząd Wojewódzki


Strażnicy miejscy będą zwracać uwagę na bezdomnychPodobnie jak w latach ubiegłych, strażnicy miejscy z Czechowic-Dziedzic podczas codziennych patroli sprawdzają klatki schodowe, dworce, opuszczone budynki.

- Kontrolują te miejsca, gdzie bezdomni mogą próbować schronić się przed wiatrem, mrozem czy deszczem. W przypadku napotkania takich osób proponują schronienie w specjalnych do tego przeznaczonych placówek. Strażnicy również częstują bezdomnych gorącą herbatą, kanapką czy przekazują bezdomnym ciepłe koce oraz śpiwory - możemy przeczytać w komunikacie czechowickiej straży miejskiej z 3 listopada.

Pomimo, iż funkcjonariusze informują bezdomnych o możliwości skorzystania z noclegowni czy innej placówki, często zdarza się, że osoby odmawiają pomocy. Może zdarzyć się tak, że nie uda im się dotrzeć do wszystkich potrzebujących pomocy.

- Warto zainteresować się tym, co się dzieje wokół nas, w szczególności losem sąsiadów, znanych nam osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych czy wymagających pomocy. Jeśli Państwo nie możecie im pomóc, poinformujcie o nich lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej lub policję czy straż miejską. Nie bądźcie obojętni także wobec nietrzeźwych. Jeden telefon nawet anonimowy, informujący o takiej osobie może uratować ją przed wychłodzeniem i zamarznięciem. Noc spędzona na wolnym powietrzu o tej porze roku przy dodatkowo osłabionym organizmie może skończyć się tragicznie. Czasami zdarza się że na pomoc jest już za późno - zaapelowała straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.