Wiadomości

  • 6 listopada 2023
  • wyświetleń: 466

Budynek energooszczędny - czym się charakteryzuje?

Materiał partnera:

Budowa energooszczędnych budynków to obecnie jedno z najważniejszych zadań, przed którym stoją inwestorzy i projektanci. Na świecie rośnie świadomość, że posiadanie domów i budynków, które nie tylko są ekologiczne, ale również w sposób zrównoważony wykorzystują energię, to korzyść. Budynki energooszczędne to innowacyjne rozwiązania, które pomagają oszczędzać pieniądze i unikać szkodliwego wpływu na planetę.

Linkhouse


Budynki energooszczędne to obiekty, które wykorzystują energię w sposób efektywny. Mają na celu ograniczenie ilości energii niezbędnej dla funkcjonowania domu, bez utraty poczucia komfortu dla mieszkańców i użytkowników budynku. Są to więc rozwiązania korzystne dla środowiska i zasobów, a także dla kieszeni właścicieli.

Charakterystyka budynków energooszczędnychBudynek energooszczędny cechuje się przede wszystkim bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię niezbędną do utrzymania optymalnej temperatury wewnątrz budynku. Jak to osiągnąć? Już podczas projektowania należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych, bardzo istotnych elementów.

Projektowanie budynku energooszczędnego rozpocząć należy od jego właściwego zlokalizowania na działce budowlanej i usytuowania względem stron świata. Bardzo istotne jest aby duże przeszklenia znalazły się na południowej ścianie budynku, gdzie słońce operuje najdłużej, ale równocześnie latem "nie wchodzi" głęboko do pomieszczeń.

Bardzo istotna jest prosta i zwarta bryła budynku. Dzięki takiej formie do maksimum ograniczymy powierzchnie przegród zewnętrznych, a co za tym idzie straty ciepła. Z tego też względu korzystniejszy jest układ z poddaszem użytkowym zamiast domu parterowego.

Kolejnym elementem jest izolacja termiczna. Warunek ten dotyczy zarówno murów, jak i dachu budynku. Bardzo istotne są też parametry stolarki okiennej i drzwiowej. Bez okien o odpowiedniej izolacyjność nie osiągniemy oczekiwanego efektu.

Oprócz elementów konstrukcyjnych, w budynkach energooszczędnych stosuje się nowoczesne instalacje, bazujące na odnawialnych źródłach energii. Są to najczęściej panele słoneczne oraz pompy ciepła, a także wentylacja mechaniczna z rekuperacją czyli odzyskiem ciepła. Dzięki temu energia potrzebna do ogrzewania, wentylacji i chłodzenia jest pozyskiwana w sposób bardziej ekologiczny i oszczędny.

Budynki energooszczędne opierają się na szeregu rozwiązań, które zapewniają ich efektywność energetyczną. Są to: odpowiednia izolacja termiczna, energooszczędna stolarka okienna i drzwiowa, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zastosowanie jako źródła ciepła urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii (pompa ciepła, panele solarne i fotowoltaiczne). Dopiero połączenie wszystkich elementów zagwarantuje nam pożądany efekt.

Zalety budynków energooszczędnychInwestycja w budynki energooszczędne ma wiele zalet, dzięki którym coraz więcej ludzi decyduje się na ten rodzaj architektury.

1) Oszczędność

Budynki energooszczędne są tańsze w eksploatacji, przez co zapewniają znaczne oszczędności w zakresie rachunków za energię. Właściwa izolacja i nowoczesne systemy ogrzewania bardzo mocno wpływa na to, że mieszkańcy nie muszą wydawać dużych kwot aby zapewnić sobie komfortowe warunki w domu. Ponadto rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii pozwalają na znaczne obniżenie rachunków za energię.

2) Ochrona środowiska

Budynki energooszczędne pozwalają na optymalizację zużycia energii, dzięki czemu poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery jest minimalny. Nie tylko wpływa to na poprawę jakości powietrza, ale również ma duży wpływ na środowisko.

3) Komfort

Budynki energooszczędne charakteryzują się wyższym poziomem komfortu dla mieszkańców, co jest wynikiem odpowiedniej izolacji i systemów grzewczych, wentylacyjnych i chłodniczych, które pomagają utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu budynku.

Warto pamiętać, że inwestycja w energooszczędny dom to inwestycja w przyszłość. Takie rozwiązania pozwalają na minimalizację kosztów energii i chronią środowisko. W dużym stopniu wpływają na podniesienie komfortu życia mieszkańców. Dlatego też projektowanie takich budynków to jeden z ważnych elementów rynku budowlanego.

Podobne porady budowlane znajdziesz w naszym Poradniku dla budujących MURATORA - https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/

Projekt domu - C333i Miarodajny - wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl