Wiadomości

  • 13 listopada 2023
  • 15 listopada 2023
  • wyświetleń: 4986

[FOTO] W wyjątkowy sposób uczcił Święto Niepodległości. Zdobył najwyższy szczyt Australii

To było wyjątkowe Święto Niepodległości dla Marcina Londzina z Czechowic-Dziedzic. Razem z Piotrem Kilianem z Istebnej 11 listopada zdobył Górę Kościuszki, najwyższy szczyt Australii, śladami polskiego odkrywcy Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Wyprawa Marcina Londzina i Piotra Kiliana do Australii i na Mount Kościuszko · fot. Archiwum prywatne Marcina Londzina


Marcin Londzin i Piotr Kilian nieprzypadkowo wybrali właśnie 11 listopada, aby wejść w ramach narodowej wyprawy na Górę Kościuszki. Zdobywając ją w ten dzień chcieli uczcić Święto Niepodległości. Ale nie tylko. Głównym celem wyprawy było uczczenie 150-lecia śmierci wcześniej wspomnianego sir Pawła Edmunda Strzeleckiego, odkrywcy i naukowca zasłużonego nie tylko dla Australii, ale także dla Irlandii, gdzie uratował od śmierci głodowej tysiące dzieci. Otrzymał za to od królowej tytuł szlachecki.

- W Polsce jest niestety niedoceniony. W szkole nie miałem okazji usłyszeć o nim ani słowa, a szkoda, bo to jeden z najwybitniejszych Polaków, a na pewno odkrywców. Z jakimi przeszkodami się mierzył - tego doświadczyłem po części na własnej skórze, idąc drogą pierwszego zdobywcy - mówi Marcin Londzin.

Czechowiczanin oraz Marcin Kilian zdobyli Mount Kościuszko drogą pierwszego zdobywcy. To najmniej popularny i najtrudniejszy szlak na najwyższą górę Australii.

- Większość o nim nawet nie słyszała. Jest przeznaczony na co najmniej 2 dni. 10 listopada 2023 roku zapamiętam jako jedną z największych wyryp fizycznych w moim życiu. 45 km w bardzo trudnym terenie, ponad 60 000 kroków, wyjście przed 7.00, powrót po 22.30. 1800 m przewyższenia w dół i w górę drugie tyle, ale to tylko liczby. Byliśmy jednymi z pierwszych ludzi, którzy szli tą drogą tej wiosny. Różnice temperatur w ciagu dnia to około 30 stopni - opowiada pochodzący z Czechowic-Dziedzic Marcin Londzin.

Zdobycie Góry Kościuszki to nie jedyny element wyprawy Marcina Londzina i Piotra Kiliana do Australii. W Canberze odwiedzili ambasadora Polski w tym kraju, Macieja Chmielińskiego, a w Sydney polską szkołę, gdzie opowiadali o podróżach, polskich górach i marzeniach, które pchają ich w różne strony świata. Nie mogło także zabraknąć wizyty w Melbourne, gdzie podróżnicy spotkali się z tamtejszą Polonią.

Mount Kościuszko ma wysokość 2228 m i taką samą wybitność. Znajduje się w Górach Śnieżnych w Nowej Południowej Walii. Po raz pierwszy szczyt został zdobyty w 1840 roku przez Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Loading...

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.