Wiadomości

  • 20 listopada 2023
  • 28 listopada 2023
  • wyświetleń: 5470

Goczałkowice: co nas czeka w związku z inwestycją kolejową? Aktualizacja komunikatu

Budimex przedstawił harmonogram zamykania przejazdów kolejowych na terenie Goczałkowic-Zdroju. W poniedziałek 27 listopada gmina podała najnowsze informacje o zmianie w harmonogramie zamykania przejazdów. Na razie nie zostanie zamknięty przejazd drogowo-kolejowy (tunel pod torami) w ciągu ul. Głównej. Z czego to wynika?

Przejazd drogowo-kolejowy (tunel pod torami) w ciągu ul. Głównej - 11.2023
Przejazd drogowo-kolejowy (tunel pod torami) w ciągu ul. Głównej - 11.2023 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Ruszyła przebudowa magistrali kolejowej E65 ‎na odcinku ‎Tychy - Goczałkowice. Zadanie o wartości ponad 960 mln zł realizuje firma Budimex. Inwestorem jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak już wcześniej informowaliśmy, inwestycja będzie wiązała się z utrudnieniami w komunikacji na całym odcinku, także w gminie Goczałkowice-Zdrój. Budimex przedstawił harmonogram prac.

Co się stanie 28 listopada 2023 r.?Jak poinformowała w poniedziałek 27 listopada wójt Gabriela Placha, we wtorek, 28 listopada o godz. 12.00 zamknięty zostanie odcinek ul. Kolejowej - łącznik pomiędzy ul. Główną a Szkolną. Wykonawca zapewnił, że ruch pieszy będzie tam utrzymany.

Tego samego dnia na ok. 15-18 miesięcy zamknięte zostanie przejście przez tory w ciągu ulic Dworcowej i Górnej, w związku z budową nowego przejścia pod torami w tym miejscu.

28 listopada nie zostanie zamknięty przejazd drogowo-kolejowy (tunel pod torami) w ciągu ul. Głównej, ponieważ nie została zatwierdzona zmiana organizacji ruchu dla części inwestycji kolejowej.

Negatywnie zmianę organizacji ruchu zaopiniowała m.in. Gmina Goczałkowice-Zdrój. Wynika to z braku gwarancji ze strony Wykonawcy i Inwestora, że na terenie gminy powstanie tymczasowy przejazd przez tory. Jego budowa to dla mnie kwestia priorytetowa. Bezwzględnie nie widzę możliwości zamknięcia obu przejazdów w gminie bez budowy nowego, tymczasowego, na czas inwestycji.

- Poinformuję o nowym terminie zamknięcia tunelu na ul. Głównej, kiedy zatwierdzona zostanie zmiana organizacji ruchu - zapewnia wójt.

Loading...


Goczałkowice: co nas czeka w związku z  inwestycją kolejową?
Goczałkowice: co nas czeka w związku z inwestycją kolejową? · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Co się stanie 15 czerwca 2024 r.?  • Zamknięty zostanie przejazd kolejowy w ciągu ul. Szkolnej, na ok. 4 miesiące. Na czas trwania prac wydzielone będzie tam tymczasowe przejście dla pieszych.
  • Wykonawca zadeklarował, że w związku z budową dróg technologicznych, w pierwszej kolejności wybudowana zostanie droga technologiczna stanowiąca połączenie ul. Poprzecznej z ul. Parkową. Będzie ona także dostępna dla mieszkańców, jednak należy pamiętać, że poruszać się nią będą maszyny i sprzęt budowlany.


Powstanie nowy, tymczasowy przejazd przez tory w gminieZgodnie z ustaleniami wykonawcy z wójtem, na czas zamknięcia ul. Szkolnej zostanie wykonany tymczasowy przejazd przez tory dla pojazdów, w rejonie ulic Parkowej i PCK. Dla władz Gminy Goczałkowice-Zdrój był to warunek konieczny, w związku z tym iż na ok. 4 miesiące zamknięte będą oba przejazdy przez tory w gminie. Wykonawca poinformował, że trwa opracowanie koncepcji budowy takiego przejazdu.

Ma on być zlokalizowany w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie często występuje gęsta mgła. W związku z koniecznością poprawy bezpieczeństwa wójt Gabriela Placha zawnioskowała o zaprojektowanie przejazdu przez tory wyposażonego w sygnalizację świetlną, która nadaje sygnał czerwony w razie zbliżania się i przejeżdżania pociągu.

Przejazd przez tory w rejonie ulic Parkowej i PCK będzie generował większy ruch na drodze powiatowej - ul. Uzdrowiskowej, która będzie drogą dojazdową do jedynego na ok. 4 miesiące przejazdu przez tory na terenie gminy Goczałkowice-Zdrój. Obecnie po jednej stronie parkują tam samochody, co już teraz znacznie utrudnia ruch. W związku z koniecznością udrożnienia ruchu w tym miejscu, wójt Gabriela Placha złożyła wniosek do Starosty Pszczyńskiego i Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie, zarządcy drogi, o wprowadzenie obustronnego zakazu zatrzymywania się na odcinku od Ronda Pod Bocianem do skrzyżowania z ul. Krzyżanowskiego. Takie rozwiązanie umożliwi bezpieczne wymijanie się dwóch pojazdów, a także swobodny ruch pojazdów uprzywilejowanych. Co istotne, w rejonie uzdrowiska gmina udostępnia kierowcom cztery bezpłatne parkingi.

Prośba o zmianę harmonogramu pracW związku z inwestycją kolejową wójt Gabriela Placha odbywa szereg spotkań z wykonawcą i inwestorem, zarówno w Starostwie Powiatowym w Pszczynie, jak i w Urzędzie Gminy Goczałkowice-Zdrój oraz w terenie. Celem tych spotkań jest wypracowanie takich rozwiązań, które doprowadzą do zmniejszenia uciążliwości, które wszystkich nas czekają w związku z rozpoczynającymi się robotami.

Jednym z problemów, który wyniknął w trakcie tych spotkań jest zapewnienie dojazdu dla rolników do ich pól, zwłaszcza w trakcie żniw. Przedstawiony przez Budimex harmonogram zamykania przejazdów kolejowych na terenie Gminy Goczałkowice-Zdrój sprawia, że rolnicy nie będą mieli możliwości przejazdu przez tory maszynami rolniczymi w okresie najbardziej intensywnych prac (od czerwca 2024 r. do października 2024 r.). Planowany tymczasowy przejazd w rejonie ul. PCK i Parkowej - zgodnie z informacjami wykonawcy - nie będzie dostosowany do ruchu dużych maszyn rolniczych. Wytyczenie objazdu dla nich ul. Bielską w Pszczynie spowoduje, że ulica zakorkowana już obecnie, przed rozpoczęciem inwestycji kolejowej, będzie zupełnie nieprzejezdna po zamknięciu okolicznych przejazdów.

Wójt Gabriela Placha zorganizowała spotkanie rolników z przedstawicielem wykonawcy. W jego efekcie zwróciła się z wnioskiem o zmianę harmonogramu prac, polegającą na uwzględnieniu zamknięcia przejazdu w ciągu ul. Szkolnej w Goczałkowicach-Zdroju w I etapie (tj. od 28 listopada br.), w okresie najmniej intensywnych prac rolniczych, a następnie udostępnienie go dla ruchu najpóźniej do maja 2024 roku. Dopiero po zakończeniu robót na przejeździe w ciągu ul. Szkolnej i ponownym otwarciu go dla ruchu, zaproponowała w II etapie zamknięcie przejazdu w ciągu ul. Głównej i rozpoczęcie robót w tym miejscu. Na takie rozwiązanie zgodzili się obecni na spotkaniu rolnicy.

Trzeba tak wcześnie zamykać stary tunel?Podczas rozmów z wykonawcą zwrócono uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Chodzi o tunel pod torami w ciągu ul. Głównej. Dużym ułatwieniem dla mieszkańców byłoby pozostawienie go dla ruchu na czas budowy nowego tunelu, który powstanie w innym miejscu (bliżej ul. Szkolnej). Wykonawca poinformował jednak, że nie jest możliwe utrzymanie ruchu w tym tunelu na czas budowy nowego ze względów technologicznych. Nowy tunel powstanie bowiem w bliskiej odległości i konieczne jest wykonanie wzmocnień.

ar / czecho.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.