Wiadomości

  • 21 listopada 2023
  • 16 grudnia 2023
  • wyświetleń: 5572

Grudniowa wycieczka MDK do Wrocławia. Czechowiczanie odwiedzą m.in. jarmark świąteczny

Za nami:

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na ostatnią z tegorocznych wycieczek. Tym razem MDK organizuje wyjazd do Wrocławia, który odbędzie się w sobotę 16 grudnia.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu · fot. Materiały organizatora


Wyjazd spod budynku czechowickiego MDK zaplanowano o godzinie 7.00, a powrót - około 22.00. Ilość miejsc: 60. Koszt wyjazdu to 150 złotych od osoby ( w tym 50 złotych zbiera w autokarze przewodnik).

Zapisy trwają od poniedziałku 20 listopada w sekretariacie MDK w Czechowicach-Dziedzicach.

W programie przewidziano wizytę w Muzeum narodowym we Wrocławiu, gdzie będzie możliwość obejrzenia wystawy "Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945 - 2020) - to wielka wystawa prezentująca twórczość polskich designerek szkła tworzących w ciągu ostatnich 75 lat.

Ich aktywność zawodowa - niezwykle bogata, ale niemal nieznana - świadczy o niebagatelnej roli, jaką odegrały w historii wzornictwa ostatnich dekad. Kobiety-projektantki pozostawały na ogół w cieniu swoich kolegów, rzadko pełniły funkcje kierownicze w ośrodkach wzorcujących. Wśród bohaterek wystawy znalazły się pionierki powojennego projektowania szkła: Halina Jastrzębowska-Sigmund i Wanda Zawidzka-Manteuffel. Kolejne pokolenie to pierwsze absolwentki Katedry Szkła PWSSP we Wrocławiu, m.in. Regina Włodarczyk-Puchała, Eryka Trzewik-Drost, Barbara Urbańska-Miszczyk i Stanisława Paczos.

Z pokolenia rozpoczynającego swą aktywność zawodową w latach 60. i 70. XX w. na wystawie przedstawione zostały prace Janiny Węcewicz-Macek, Marii Słaboń-Kapy, Barbary Kaczmarek-Górskiej, Ewy Gerczuk-Moskaluk i Lucyny Pijaczewskiej. Prezentację zamykają prace projektantek działających po transformacji 1989 r., m.in. Małgorzaty Dajewskiej, Katarzyny Hałas, Agnieszki Leśniak, Agnieszki Bar i Aleksandry Kujawskiej.

"Szklane życiorysy" są też opowieścią i zapisem historii zmieniających się oczekiwań odbiorców, podlegającej nieustannym transformacjom sferze życia domowego i społecznego, która wraz z reorientacją potrzeb i rytuałów wpływa na ikonosferę wnętrz prywatnych i publicznych i na ostateczny kształt przedmiotów.

Ponadto czechowiczanie będą mogli obejrzeć wystawę "Rzemiosło i sztuka zdobnicza - Sztuka Wschodu - Współczesna ceramika i szkło", która została przygotowana w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ważnym punktem programu będą także odwiedziny wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Grudniowa wycieczka MDK do Wrocławia. Czechowiczanie odwiedzą m.in. jarmark świąteczny
Grudniowa wycieczka MDK do Wrocławia. Czechowiczanie odwiedzą m.in. jarmark świąteczny · fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj