Wiadomości

  • 3 grudnia 2023
  • 10 grudnia 2023
  • wyświetleń: 4130

[Historyczne ciekawostki] "Niech kanony grzmią, Niechaj żyje młoda para!"

Ciekawymi zbiorami związanymi z historią naszego miasta podzielił się z portalem czecho.pl Jan Dastych. Przedstawiają zdjęcie jego prababci Amalii oraz pocztówki z okazji ślubu z Władysławem Górnikiewiczem.

Amalia Machalicówna
Amalia Machalicówna · fot. Z archiwum prywatnego Danuty Dastych


Amalia Machalica to córka Jana, a wnuczka wójta Dziedzic Józefa Machalicy, który wydał zgodę na budowę dworca i kolei. Zdjęcie zostało wykonane w dniu jej 17. urodzin - 26 września 1901 roku.

Jak podaje Jan, fotografia jest prawdopodobnie jednym z najstarszych znanych zachowanych zdjęć prezentujących strój cieszyński.

Humorystyczna pocztówka zawiera życzenia: "Dajcie strzelacego prochu, Niechaj zagrzmią działa, Najedźcie się z mięsiem grochu, Bo chwila niemała, Dajcie grochu dajcie prochu, Niech kanony grzmią, Niechaj żyje młoda para!".

Humorystyczna pocztówka z okazji ślubu, adresowana do męża Amalii · fot. Z archiwum prywatnego Danuty Dastych

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj