Wiadomości

  • 26 listopada 2023
  • 28 listopada 2023
  • wyświetleń: 5468

Ze złomowiska do czechowickiej Izby Regionalnej. Trafiła do niej tajemnicza tabliczka

Kilka dni temu do zbiorów Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach trafiła tajemnicza tabliczka. Przekazał ją mieszkaniec naszego miasta, który znalazł artefakt na złomowisku.

Tabliczka, która trafiła do zbiorów Izby Regionalne w Czechowicach-Dziedzicach
Tabliczka, która trafiła do zbiorów Izby Regionalne w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Ewa Bolek / Towarzystwo Przyjaciół Cz-Dz


Tabliczka ma treść: "W dowód wdzięczności Zacnemu Ks. Jubilatowi ofiarują ; Zw. Niew. Kat.; Komitet Koś.; Och. Straż Poż.; Kasa Spółdzielcza; Kongregacja Mar.; Młodzież Polska; Zw. Kolejarzy; I Koło Mac. Szk.; IV Koło Mac. Szk. i Kółko Rolnicze. Czechowice 25 . IX. 1932.".

Znalezisko było zapewne przywieszką (na łańcuszku, wstążce lub ozdobnym sznurku), zawieszoną na większym przedmiocie - figurze Maryi lub innego świętego, krysztale, wazonie, dewocjonaliach lub sztandarze kościelny.. A może było to zupełnie coś innego...

Zakładam, że tabliczka zawieszona była na prezencie, który został wręczony księdzu Janowi Nepomucenowi, proboszczowi w parafii pw. św. Katarzyny w Czechowicach.

Ksiądz Jan Napomucen Barabasz
Ksiądz Jan Napomucen Barabasz · fot. Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach


Ksiądz kanonik Jan Nepomucen Barabasz objął parafię pw. św. Katarzyny w Czechowicach 29 września 1907 roku, więc w 1932 roku (we wrześniu) obchodziłby jubileusz 25-lecia duszpasterstwa w czechowickiej parafii. Bardzo prawdopodobne.

Wyjaśnienia skrótów w tekście tabliczki:
  • Zw. Niew. Kat. - Związek Niewiast Katolickich,
  • Komitet Koś. - Komitet Kościelny,
  • Och. Straż Poż. - Ochotnicza Straż Pożarna,
  • Kongregacja Mar. - Kongregacja Marjańska,
  • Zw. Kolejarzy - Związek Kolejarzy,
  • I Koło Mac. Szk. - I Koło Macierzy Szkolnej,
  • IV Koło Mac. Szk. - IV Koło Macierzy Szkolnej.


Wszystkie osoby, które posiadają wiedzę, zdjęcia lub dokumenty związane z tą tabliczką proszę o kontakt z Izbą Regionalną w Czechowicach-Dziedzicach. Być może wspólnie uda nam się ostatecznie potwierdzić jej przeznaczenie.

Tablica upamiętniają m.in. ks. Jana N. Barabasza na kościele pw. NMP Królowej Polski
Tablica upamiętniają m.in. ks. Jana N. Barabasza na kościele pw. NMP Królowej Polski · fot. Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach

Jacek Cwetler

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj