Wiadomości
- 27 listopada 2023
- wyświetleń: 379
5 kroków do znalezienia wymarzonego M w Katowicach
Materiał partnera:
Jak wynika ze statystyk GUS, w 2022 roku w Katowicach oddano do użytku aż 1870 mieszkań. Osoby poszukujące nieruchomości w tym mieście mają więc duży wybór pod względem lokalizacji, metrażu i cen lokali. Jak jednak spośród tak wielu opcji wybrać tę jedyną? W naszym artykule przedstawimy 5 ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę w procesie poszukiwania idealnego miejsca do życia w stolicy Górnego Śląska.
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Jednym z większych dylematów, przed którymi stają potencjalni nabywcy nieruchomości, jest wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Każda z tych opcji ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. W Katowicach dostępna jest szeroka oferta mieszkań z pierwszej i drugiej ręki, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.
Nieruchomości z rynku pierwotnego
Mieszkania z rynku pierwotnego są budowane według nowoczesnych standardów, co przekłada się na ich funkcjonalność i komfort użytkowania. W przeciwieństwie do lokali z rynku wtórnego nie wymagają remontów i można urządzić je od podstaw, zgodnie z własnymi preferencjami. Niestety zakup nieruchomości z pierwszej ręki to rozwiązanie, które nie jest pozbawione wad. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim wysoką cenę i częste opóźnienia w oddawaniu nieruchomości.
Mieszkania z rynku wtórnego
Nieruchomości z drugiej ręki są w Katowicach zdecydowanie tańsze niż lokale z rynku pierwotnego. Zakup mieszkania z rynku wtórnego może być więc świetnym rozwiązaniem dla osób z ograniczonym budżetem. Lokale używane zwykle są już urządzone i wyposażone, co eliminuje konieczność wydawania pieniędzy na meble i domowe sprzęty. Nieruchomości z katowickiego rynku wtórnego znajdują się zarówno w nowych blokach, jak i starszej zabudowie. Różnorodność ofert sprawia, że każdy może wybrać lokal idealnie dopasowany do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Warto mieć jednak na uwadze, że mieszkania z drugiej ręki często wymagają remontu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Lokalizacja
Niezwykle ważnym aspektem, któremu trzeba się przyjrzeć na etapie poszukiwania mieszkania, jest jego lokalizacja. Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości w danej dzielnicy warto zwrócić uwagę na dostępność usług, bezpieczeństwo, dostęp do terenów rekreacyjnych czy komunikację z innymi częściami miasta. Katowice oferują szeroki wybór mieszkań w różnych okolicach, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Duża liczba ofert nieruchomości jest dostępna m.in. na portalu GetHome. W których dzielnicach Katowic warto zamieszkać, a których lepiej unikać?
- Koszutka - to jedna z najmodniejszych dzielnic Katowic. Bliskość centrum, doskonała komunikacja z innymi częściami miasta, bezpieczeństwo, mnogość punktów handlowo-usługowych i sporo zieleni - to cechy charakterystyczne tej dzielnicy, które są doceniane przez jej mieszkańców.
- Osiedle Tysiąclecia - uważane jest za najbardziej atrakcyjną dzielnicę Katowic. To czysta, zadbana, zielona okolica, która jest świetnie skomunikowana z pozostałymi częściami miasta. Zarówno dorośli, jak i dzieci mają tutaj wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Na terenie dzielnicy regularnie powstają nowe inwestycje mieszkaniowe.
- Do najbardziej niebezpiecznych dzielnic Katowic z pewnością można zaliczyć Szopienice-Burowiec. Mieszkańcy tej okolicy bardzo często zgłaszają takie problemy jak wandalizm, zakłócanie ciszy nocnej czy picie alkoholu w miejscach publicznych.
- Złą sławą w Katowicach cieszy się również Załęże. Zła sytuacja finansowa mieszkańców tej dzielnicy bardzo często prowadzi do wykluczenia, alkoholizmu, przestępczości i patologii społecznych.
Metraż
Odpowiednio dobrana powierzchnia mieszkania ma duże znaczenie dla naszego przyszłego komfortu. Większy metraż oznacza więcej swobody ruchu i miejsca do przechowywania. Wybierając lokal o określonym metrażu warto oczywiście kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami. W przypadku singla wystarczająca może się okazać kawalerka, podczas gdy lepszą opcją dla rodziny z dziećmi będzie przestronne mieszkanie z kilkoma pokojami.
Funkcjonalność
Funkcjonalność mieszkania to kolejny istotny czynnik, który należy uwzględnić w procesie poszukiwania idealnej nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak m.in. rodzaj zabudowy, rozkład mieszkania i piętro, na którym się ono znajduje. Dla wielu osób ważna jest również obecność piwnicy, windy, balkonu, garażu czy parkingu.
Cena
Cena nieruchomości ma ogromne znaczenie dla większości potencjalnych nabywców. W procesie poszukiwania swojego wymarzonego M w Katowicach, warto dowiedzieć się, jak przedstawia się sytuacja cenowa mieszkań w tym mieście.
- Według danych z portalu GetHome.pl (stan na październik 2023 r.) osoby, które szukają lokali atrakcyjnych cenowo, powinni skierować swoją uwagę na takie dzielnice jak Murcki, Załęże i Szopienice-Burowiec. Najdroższe nieruchomości znajdziemy natomiast w dzielnicy Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, Podlesie i Osiedle Paderewskiego-Muchowiec.
- Jak wynika z informacji dostępnych na portalu GetHome.pl, średnia cena mieszkania na sprzedaż w Katowicach wynosi 11 403 zł za m2. Rynek wtórny w tym mieście to natomiast wydatek średnio 4 977 zł za m2. Zróżnicowanie cenowe sprawia, że każdy może znaleźć nieruchomość idealnie dopasowaną do swoich możliwości finansowych.
Podsumowanie
W procesie poszukiwania swojego wymarzonego M trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów. Do najważniejszych należą m.in. lokalizacja, wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym, metraż, funkcjonalność oraz cena nieruchomości. Aby znaleźć mieszkanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb, warto odwiedzić portal GetHome, który ma w zanadrzu dużą bazę ofert lokali na sprzedaż - https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/katowice/.