Wiadomości

  • 9 grudnia 2023
  • wyświetleń: 2280

[WIDEO] Niewidomy mistrz świata. Marcin Ryszka był gościem popularnego YouToubera

Pochodzący z Czechowic-Dziedzic pływak, dziennikarz sportowy i pisarz Marcin Ryszka był gościem Grzegorza Kusza z kanału "Grzegorz Kusz - Agent Specjalny".

Marcin Ryszka podczas rozmowy z Grzegorzem Kuszem
Marcin Ryszka podczas rozmowy z Grzegorzem Kuszem · fot. YouTube / Grzegorz Kusz - Agent Specjalny


Marcin Ryszka urodził się 15 lipca 1990 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Jest polskim pływakiem, piłkarzem, dziennikarzem sportowym i prezesem fundacji "Nie widząc przeszkód". W wyniku choroby stracił wzrok w wieku pięciu lat. Studiował zarządzanie i marketing oraz zarządzanie personelem. Wybrał także kierunek menedżer sportu na krakowskiej AGH i Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pisze dla portalu Goal.pl, prowadzi też podcast "Studio Reymonta" poświęcony Wiśle Kraków.

Pochodzący z naszego miasta Marcin Ryszka może się pochwalić imponującym dorobkiem sportowym. Podczas studiów reprezentował swoją uczelnię w zawodach pływackich. Dzięki swojemu wysiłkowi doszedł naprawdę daleko. Marcin Ryszka reprezentował nasz kraj na paraolimpiadzie w Pekinie w 2008 roku oraz w Londynie w 2012. Jest trzykrotnym mistrzem świata osób niewidomych w pływaniu w Antalyi w 2011 roku. Zdobył także kilka medali na Mistrzostwach Europy.

Po zakończonej karierze pływackiej zajął się piłką nożną osób niewidomych. Marcin Ryszka jest kapitanem reprezentacji Polski oraz drużyny "Tyniecka Nie Widzę Przeszkód Kraków" w blind footballu. To on odpowiada za prężny rozwój tej dyscypliny w naszym kraju. W 2008 roku sprowadził nawet specjalne piłki z Brazylii. Brał udział między innymi w Mistrzostwach Europy w Anglii w 2015 roku. Prywatnie jest szczęśliwym mężem oraz ojcem.

Powyższy biogram Marcina Ryszki pochodzi ze strony internetowej księgarni ZNAK.mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.