Wiadomości

  • 5 grudnia 2023
  • 10 grudnia 2023
  • wyświetleń: 12165

Koleje Śląskie wprowadziły nowy rozkład jazdy. Czekają nas spore utrudnienia

W niedzielę 10 grudnia weszła w życie roczna zmiana rozkładu jazdy pociągów. O szczegółach w komunikacie poinformowały Koleje Śląskie. Czekają nas spore utrudnienia.

Stacja kolejowa Czechowice-Dziedzice - 4.12.2023
Stacja kolejowa Czechowice-Dziedzice - 4.12.2023 · fot. mp / czecho.pl


Grudniowa zmiana rozkładu jazdy to w większości krajów regionu moment wdrożenia nowego rocznego rozkładu jazdy, a tym samym nowej siatki połączeń. Koleje Śląskie zauważają, że to najlepsza okazja do wdrożenia nowych relacji, dodatkowych kursów, modyfikacji dotychczasowego rozkładu jazdy oraz uwzględnienia organizacji ruchu przy największych projektach inwestycyjnych. Podobnie jak w poprzednich latach, roczny rozkład jazdy będzie stanowił podstawę do przygotowania pięciu cykli zamknięciowych - korekt rocznego rozkładu jazdy uwzględniających każdą fazę modernizacji, remontu, naprawy lub przeglądu wpływającą na prowadzenie ruchu pociągów.

Największy wpływ na kształt rocznego rozkładu jazdy ma modernizacja magistrali E-65 na śląskim odcinku Będzin - Zebrzydowice. Inwestycja została podzielona na pięć etapów: LOT A1 Będzin - Katowice Szopienice Południowe, LOT A Katowice Szopienice Południowe - Katowice Piotrowice, LOT B Tychy - Goczałkowice-Zdrój, LOT C Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg oraz LOT D Zabrzeg - Zebrzydowice.

- Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego dobiega końca i nie ogranicza już ruchu pasażerskiego, a jej efektem są szybsze, wygodniejsze, bezpieczniejsze i bardziej niezawodne podróże pociągami - zauważają Koleje Śląskie.

Fragmenty LOT A1 oraz LOT B są realizowane od października 2023 roku, a rozpoczęcia przebudowy katowickiego węzła kolejowego (LOT A) oraz etapu LOT D spodziewamy się w najbliższych miesiącach. W dalszym ciągu będzie realizowana modernizacja tzw. magistrali węglowej (linia kolejowa nr 131) na odcinku Chorzów Batory - Nakło Śląskie, a w trakcie roku rozpocznie się przebudowa linii kolejowej nr 97 na odcinku Żywiec - Sucha Beskidzka. Na najbliższe 12 miesięcy zostały zaplanowane liczne roboty związane z remontem lub budową wiaduktów, w tym w szczególności w Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublińcu, Myszkowie oraz pomiędzy Trzebinią a Krakowem.

W trakcie pierwszego cyklu zamknięciowego największe ograniczenia przepustowości polegające na wprowadzeniu ruchu jednotorowego (wahadłowego) zostały zaplanowane między innymi na odcinkach Kobiór - Pszczyna - Goczałkowice-Zdrój oraz Czechowice-Dziedzice Południowe - Bielsko-Biała Główna. Komunikacja zastępcza na odcinku Tychy - Czechowice-Dziedzice będzie kursować w godzinach nocnych w dni robocze. Roboty w stacji lub w pobliżu przystanku obejmą Będzin, Bielsko-Białą Północ, Częstochowę, Lubliniec oraz Tychy. Przystanek Bielsko-Biała Północ w dalszym ciągu nie będzie obsługiwany w związku z budową wiaduktu w jego pobliżu. Prace na wiadukcie w Tychach będą skutkować wariantami kursowania pociągów w pojedyncze dni lutego.

Na bezpośrednie połączenia kolejowe z Katowic do Pyrzowic musimy jeszcze chwilę poczekać, z uwagi na planowaną przebudowę katowickiego węzła kolejowego i prace torowe na linii S8 (w przypadku jazdy przez Tarnowskie Góry).

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy publikowanym na stronie internetowej Spółki Koleje Śląskie oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach sporządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach). Liniowy Rozkład Jazdy będący oficjalnym rozkładem jazdy Kolei Śląskich zawiera pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy.

- Przy tak szeroko zakrojonych inwestycjach infrastrukturalnych niestety musimy liczyć się z występowaniem opóźnień pociągów. W ostatnich miesiącach cała Spółka poświęciła mnóstwo zaangażowania na rzecz zapewnienia przejazdu we właściwym czasie, czego efektem jest znalezienie się w czołówce przewoźników pasażerskich wykonujących regularne przewozy w rankingach punktualności. Poszukujemy ognisk powstawania opóźnień oraz sposobów w jaki można je zwalczyć, a efekty naszych badań zostały uwzględnione w nowej siatce połączeń. Przy wielu odcinkach jednotorowych o zmiennych organizacjach ruchu i dużym natężeniu ruchu opóźnienia kumulują się i przenoszą na kolejne pociągi, dlatego z góry pragniemy Państwa prosić o wyrozumiałość oraz zapewnić o codziennym dążeniu do zapewnienia jak najlepszych warunków podroży - zaznaczają Koleje Śląskie.

Szczegółowy wykaz zmianS5 Katowice - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń
S51 Katowice - Żywiec- Nowy Targ - Zakopane
S6 Katowice - Skoczów - Ustroń-Zdrój - Wisła Uzdrowisko - Wisła Głębce


Modernizacja linii kolejowej numer 139 na odcinku Kobiór - Czechowice-Dziedzice wymaga prowadzenia ruchu po jednym torze. Ograniczenie przepustowości na tym odcinku będzie powodować wydłużenie postojów w stacji Pszczyna dla niektórych pociągów ze względu na konieczność oczekiwania do przyjazdu pociągu z drugiego kierunku. Godziny kursowania pociągów w dużym stopniu warunkowane są możliwościami przejazdu przez jednotorowy odcinek. W rozkładzie jazdy zostały ujęte ograniczenia prędkości.

Zmiany w relacjach oraz godzinach kursowania obejmą weekendowe pociągi Sprinter. Połączenia przyspieszone nie będą wydłużane do/z Gliwic w celu uniknięcia zmiany kierunku jazdy w przebudowywanej stacji Katowice, ale w zamian za to do Gliwic zostanie wydłużony pociąg Sprinter Salmopol kursujących dotychczas pomiędzy Rybnikiem a Żywcem. Jeden z dotychczasowych pociągów przyspieszonych pomiędzy Katowicami a Zwardoniem będzie zatrzymywał się na przystankach pośrednich jak pozostałe pociągi relacji S5.

Ze względu na prowadzone prace inwestycyjne na magistrali E-65 pociąg Sprinter Ornak będzie kursować tylko w dni wolne. W sezonie zimowym będzie kursować w soboty, niedziele i święta od 23 grudnia do 7 stycznia oraz od 27 stycznia do 11 lutego. Z kolei modernizacja infrastruktury na odcinku Sucha Beskidzka - Zakopane zbliża się do zakończenia. Ornak pojedzie nową łącznicą omijającą stację Chabówka, która umożliwia znaczne skrócenie czasu przejazdu oraz obsługę nowego przystanku Chabówka Stadion. Pociąg skończy bieg w stacji Zakopane bliżej centrum miasta.

W dniach 17 i 18 lutego prace związane z budową wiaduktu w pobliżu stacji Tychy spowodują zamknięcie części torów w stacji. Pociągi w kierunku Katowic wydłużą czas jazdy o ok. 2 minuty, co skutkuje drobnymi zmianami w rozkładzie jazdy.

S5 Katowice - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń
S51 Katowice - Żywiec- Nowy Targ - Zakopane


W nowym rozkładzie w dni robocze pojawią się dodatkowe i wydłużone połączenia, które usprawnią dojazdy w godzinach szczytu pomiędzy Zwardoniem, Żywcem i Bielskiem-Białą. Pociąg dotychczas rozpoczynający bieg w Żywcu po godzinie 6.00 odjedzie ze Zwardonia z obsługą dodatkowych przystanków, z kolei w odwrotnym kierunku do Zwardonia zostanie wydłużony pociąg odjeżdżający z Katowic po 14.00 i Bielska-Białej po 15.00. Oznacza to, że w kluczowych godzinach pociągi wyjadą ze Zwardonia co około 30 minut, równie często dojadą tam w popołudniowych szczycie. Nowe połączenie pojawi się również na odcinku Żywiec - Czechowice-Dziedzice, którego zadaniem będzie m.in. dowóz do Bielska- Białej na godzinę 8.00.

Zmiany obejmą również pociągi przyspieszone Sprinter - ze względu na prace inwestycyjne kursowanie pociągu Sprinter odjeżdżającego po godzinie 17.00 z Katowic w kierunku Żywca zostanie zawieszone, a w zamian nowy pociąg przyspieszony będzie odjeżdżać ze stolicy województwa po godzinie 13.00.

Do odwołania pociągi nie będą zatrzymywać się na przystanku Bielsko-Biała Północ ze względu na budowę wiaduktu w ciągu ul. Kwiatkowskiego. Dowóz do przystanku zostanie zapewniony autobusami MZK Bielsko-Biała na podstawie ważnego biletu kolejowego. Szczegółowe informacje o organizacji ruchu, w tym zakresie honorowania, liniach objętych honorowaniem, a także mapą przystanków znajdują się dedykowanym materiale informacyjnym.

W dniach 11 - 15 grudnia oraz od 26 lutego do 1 marca rozkład jazdy wybranych pociągów będzie wariantowany ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe - Bielsko-Biała Główna związane z budową wiaduktu.

Dla potrzeb prowadzenia inwestycji ruch pociągów będzie wstrzymywany w godzinach nocnych, a ostatnia wieczorna para w dni robocze oprócz 5 stycznia połączeń będzie obsługiwana autobusami komunikacji zastępczej na odcinku Tychy - Czechowice-Dziedzice.

S61 Czechowice-Dziedzice - Chybie - Zebrzydowice - Cieszyn

Na odcinku Czechowice-Dziedzice - Cieszyn Koleje Śląskie zwiększą liczbę połączeń w dni wolne. Dzięki temu rozkład jazdy jest jednolity we wszystkie dni tygodnia.

S72 Rybnik - Żory - Pszczyna
S75 Gliwice - Knurów - Rybnik - Chybie - Bielsko-Biała - Żywiec
S76 Gliwice - Knurów - Rybnik - Skoczów - Ustroń Zdrój - Wisła Głębce


Ze względu na ograniczoną przepustowość na odcinku Pszczyna - Goczałkowice-Zdrój pociąg Sprinter Salmopol powróci na trasę przez Chybie. Relacja pociągu zostanie wydłużona do Gliwic, dzięki czemu mieszkańcy Knurowa, Przyszowic i Leszczyn zyskają bezpośrednie połączenie z Beskidem Żywieckim, a z dodatkowej trasy omijającej modernizowane odcinki będą mogli skorzystać pasażerowie z centralnej i zachodniej części województwa. Aby zachować liczbę połączeń między Rybnikiem a Pszczyną w dni wolne po zmianie trasy pociągu Sprinter Salmopol w rozkładzie jazdy została ujęta jedna dodatkowa para pociągów relacji S72 z postojami na przystankach pośrednich.

Do dyspozycji pasażerów zostanie oddany przystanek Pawłowice Śląskie Centrum.

Pełny rozkład jazdy pociągów znajduje się w LINIOWYM ROZKŁADZIE JAZDY dostępnym na http://www.kolejeslaskie.pl. Infolinia o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich, Biuro Obsługi Klienta, Obsługa osób niepełnosprawnych (czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu): tel.: + 48 32 428 88 88.

mp / czecho.pl

źródło: Koleje Śląskie

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.