Wiadomości

  • 26 grudnia 2023
  • wyświetleń: 8424

To prawdziwe historyczne perełki! Dzięki nim w internecie możemy znaleźć swojego przodka

W zasobach Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej znalazły się księgi metrykalne z terenu obecnej gminy Czechowice-Dziedzice. Najstarszy dokument pochodzi z połowy XVII wieku.

Księgi metrykalne z kościoła pw. świętej Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach
Księgi metrykalne z kościoła pw. świętej Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach - 1725 - 1737 · fot. Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej


Najstarsze księgi metrykalne, które trafiły do zasobów Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej, pochodzą z parafii pod wezwaniem świętej Katarzyny - najstarszej w naszej gminie. Zawiera daty chrztów, których udzielono w latach 1643 - 1665.

Co należy zrobić, aby znaleźć księgi, które nas interesują? Wystarczy wejść na stronę https://caak.upjp2.edu.pl, wybrać "Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej", a następnie "Księgi metrykalne". Po tym kroku wystarczy kliknąć miasto.

Przykładowe zapisy z ksiąg metrykalnych z lat 1643 - 1665 · fot. https://caak.upjp2.edu.pl


Projekt Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej realizuje Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich. Do końca 2022 roku w Internecie udostępnionych zostanie ponad tysiąc jednostek archiwalnych wchodzących w skład trzech zasobów archiwalnych o unikalnym znaczeniu naukowym, kulturowym i historycznym: Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Archidiecezji Lwowskiej oraz archiwów parafialnych diecezji bielsko-żywieckiej. Przez trzy lata wykonanych zostanie ponad pół miliona najwyższej jakości skanów, które następnie zostaną opublikowane w serwisie Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej.

Powstało Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej
fot. www.diecezja.bielsko.pl


Zgodnie z harmonogramem projektu, w grudniu 2021 na stronie udostępniono pierwsze materiały pochodzące z zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej. Wśród opublikowanych na stronie zasobów znalazły sięm.in. akta wizytacji biskupich, księgi konsystorskie z okresu staropolskiego oraz Acta officialia, Acta episcopalia i Libri ordinationum.

W skład trzeciego zespołu, który został poddany digitalizacji, wchodzą dokumenty z 41 archiwów parafialnych z terenu diecezji bielsko-żywieckiej.

- To przede wszystkim bezcenne, staropolskie księgi metrykalne. Najstarsze z nich pochodzą z lat dwudziestych XVII wieku. Zgromadzono w nich informacje na temat niegdysiejszych mieszkańców Podbeskidzia, rejestrując najważniejsze życiowe wydarzenia: narodziny, zawarcie związku małżeńskiego i śmierć. Księgi metrykalne zawierają też ogólne informacje o biegu spraw życiowych: narodzinach i śmierci osób bliskich, ich statusie społecznym, uprawianych profesjach - wyjaśnia Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej.

Powstało Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej
fot. www.diecezja.bielsko.pl
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj