Wiadomości

  • 13 grudnia 2023
  • wyświetleń: 1433

Druga #AktywnaŚroda przed nami - plan na 13 grudnia. Małe Skrzyczne z Soliska

Za nami:

Zapraszamy Was na cykliczne, wspólne wyjścia w góry właśnie na skiturach. Brak sprzętu i doświadczenia nie będzie stanowił problemu. Pomyśleliśmy o jednym i drugim. W najbliższą środę, 13 grudnia w ramach akcji #AktywnaŚroda idziemy od Soliska na Halę Skrzyczyńską lub/i Małe Skrzyczne. Udział w akcji jest darmowy i ma za zadanie promować zdrowy styl życia. Jedynym kosztem będzie wypożyczenie sprzętu jeśli nie macie swojego. Dzięki uprzejmości szczyrkowskiej wypożyczalni Pamirbike, tego dnia możecie to zrobić z 50% rabatem. Poniżej kilka najważniejszych informacji dotyczących najbliższej środy.

Aktywna środa
Odwilż zawitała także do Szczyrku. Musieliśmy lekko zmodyfikować plany. Zdjęcie z archiwum · fot. Łukasz Zacny / Szlakami naszego życia


Plan na środę, 13 grudniaZe względu na to, że trasa nr 3 od Gondoli jest w opłakanym stanie (brak solidnej podstawy śnieżnej, liczne muldy i inne nierówności) zdecydowaliśmy się na inną drogę. Startujemy punkt 18.00 z parkingu na Solisku i udajemy się w górę trasą nr 4. Osoby, które mają swój sprzęt mogą jechać od razu tam. Ci z Was, którzy wypożyczają sprzęt muszą go pobrać w wypożyczalni Pamirbike, wsiąść w auto i podjechać do góry ok. 3km.

WAŻNE! Pamiętajcie, że o 18.00 już ruszamy, więc należy odpowiednio wcześniej pobrać sprzęt żeby zdążyć dojechać na miejsce zbiórki, przebrać się i wysłuchać krótkiego instruktażu. Będzie idealnie jeśli o 17.45 będziecie przebrani i gotowi do wyjścia.

W planach około 60-90 minut kilkukilometrowego średnio stromego podejścia. Czas zależny jest od indywidualnych predyspozycji każdego z uczestników. Jeśli ktoś ma siłę i chęci, może przedłużyć spacer do Małego Skrzycznego. Tak było właśnie podczas pierwszego wyjścia - mocniejsza część grupy przedłużyła sobie trasą na Małe Skrzyczne.

Ważne jest to, że do godziny 20.15 należy zdać sprzęt z wypożyczalni. Na trasie będą panować egipskie ciemności. Możliwe jest, że będą kursować ratraki. Stosujemy się do zasad ośrodka i poruszamy się z latarkami prawą stroną stoku. Jeśli widzimy, że w naszym kierunku nadjeżdża ratrak, warto odsunąć się maksymalnie na bok i lekko przyświecić latarką w stronę operatora. Nie chodzi tu o świecenie człowiekowi w oczy, ale o zwrócenie na siebie uwagi. Jeśli okazałoby się, że ratrak pracuje na linie, należy natychmiast opuścić stok i wejść do lasu, poza linię drzew!

Mapa ośrodka Szczyrk Mountain Resort
Mapa ośrodka Szczyrk Mountain Resort · fot. mat. prasowe


Jak wziąć udział w akcji #AktywnaŚroda?Masz swój sprzęt i wiesz o co chodzi w skiturach? - Daj nam krótkie info, że będziesz pod adresem aktywnasroda@bielsko.info, tak żebyśmy mniej/więcej wiedzieli ile będzie osób i mogli zawczasu być przygotowani. Wspólnie zadbajmy o kondycję :)

Nie masz swojego sprzętu? Przeczytaj uważnie!

Na tę akcję wypożyczysz go z 50% rabatem właśnie w wypożyczalni Pamirbike. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja sprzętu pod numerem +48501504999. Musisz przekazać pracownikom wypożyczalni swój wzrost, wagę oraz rozmiar buta. Jest to konieczne żeby przygotowali Ci sprzęt wcześniej, bo przed samym wyjściem będzie małe zamieszanie. Pamiętaj, że o 18.00 ruszamy do wyjścia z Soliska, więc po sprzęt musisz być wcześniej - najlepiej umów to telefonicznie!

WAŻNE! Ze względów technicznych ograniczyliśmy ilość osób, które podczas jednego środowego pierwszy raz będą miały styczność z nartami skiturowymi. Pierwsze doświadczenia pokazały, że takich osób nie może być więcej niż ok. 10-12 osób. Jest sporo tematów do omówienia i zależy nam żeby każdy był otoczony należytym wsparciem. Nie sposób tego uczynić przy większej grupie nowicjuszy. Podczas rozmowy z wypożyczalnią przekaż informację o Twoim poziomie zaawansowania!


Pytania, które mogą Cię nurtować i zawczasu odpowiadamy:Co to są narty skiturowe?

Skitury to narty przystosowane zarówno do zjazdów, jak i podchodzenia. Łączą one w sobie funkcjonalność nart zjazdowych oraz biegowych. Dzięki temu można na nich zjeżdżać np. poza wyznaczonymi stokami i nie korzystać z wyciągów.

Czy muszą umieć jeździć na nartach?

Podstawowe umiejętności zjazdu z góry są wskazane. Cała idea skituringu polega na tym, że pod górę wychodzimy, natomiast w dół zjeżdżamy. Nie musisz mieć wybitnych umiejętności, natomiast jeśli nigdy nie miałeś/miałaś nart na nogach, to nie dasz rady. Najpierw musisz podszkolić swoje umiejętności na zwykłych nartach pod okiem instruktora.

Czy udział jest darmowy?

Tak, nie płacisz nic. Jeśli nie masz swojego sprzętu to jednym kosztem jest wypożyczenie kompletu narciarskiego (buty, narty, kijki i foki). Standardowa cena za wypożyczenie kompletu to 140zł. Na akcję #AktywnaŚroda otrzymasz 50% rabat w wypożyczalni Pamirbike przy ul. Salmopolskiej 16a w Szczyrku. Ilość kompletów narciarskich jest ograniczona, więc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Co to są foki?

Są to pasy tkaniny zakładane pod ślizgi (spodnie części) nart, umożliwiające podchodzenie na nartach "pod górę". Bez nich narta będzie zsuwała się w dół, podobnie jak ma to miejsce, gdy próbujesz pokonać kilka metrów w górę na nartach zjazdowych.

Czy mam opiekę przewodnika?

Każde wyjście ma formę luźnego i niezobowiązującego spaceru. Nie ma opieki przewodnika z punktu widzenia prawa, więc każdy idzie na własną odpowiedzialność. Łukasz, pracownicy wypożyczalni i członkowie naszej redakcji zapewniają, że udzielą wszelkiej niezbędnej pomocy, by wszyscy wrócili bez kontuzji i się nie zgubili. Poruszamy się zawsze popularnymi szlakami i jeśli będziesz słuchać wskazówek, to się nie zgubisz. W razie problemów wszyscy mają telefony i służą pomocą. Warto zainstalować aplikację "Na Ratunek" (aplikacja GOPR).

Jak się ubrać?

Przede wszystkim ciepło i wygodnie. Trzeba zaopatrzyć się bieliznę termiczną, polar i kurtkę zimową. Niezbędne będą ciepłe rękawiczki i czapka. Do plecaka warto spakować drugą koszulkę, drugą bluzę i zapasową czapkę. Po wyjściu na szczyt będziemy spoceni. To dobry moment by przebrać się w suche ubranie i zapewnić sobie komfort termiczny przy zjeździe z górki, gdy wysiłek fizyczny jest mniejszy.

Posłużymy się tutaj przykładem z autopsji przy temperaturze oscylującej w okolicy zera. Do góry tylko koszulka termoaktywna i na to softshell. Do tego nie za gruba czapka, lekkie rękawiczki i komin na szyję. Na początku jest troszkę chłodno, ale po kilku minutach ruchu jest w porządku. Po wyjściu na szczyt znajdujemy miejsce osłonięte od wiatru i zmieniamy ciuchy - zwykły podkoszulek bawełniany, polar i nieprzewiewna ciepła kurtka zimowa. Zakładamy ciepłą czapkę i grubsze rękawice. Dopiero później przygotowujemy narty do zjazdu (otwarcie ski stoperów, zdjęcie fok, przestawienie wiązań i dopięcie butów do zjazdu). Po ponad godzinnej silnej aktywności organizm jest mocno rozgrzany i nie ma problemu z tym żeby na minutę rozebrać górę "do rosołu" na czas przebrania.

Co warto ze sobą zabrać?

Do plecaka warto dodatkowo spakować niewielki termos z ciepłym napojem, powerbank, wodę mineralną, czekoladę i lampkę czołową. Jeśli nie masz swojej lampki, na pierwszy raz możesz wypożyczyć wraz ze sprzętem narciarskim. Przydatny gadżetem jest kask, który chroni naszą głowę przed upadkiem, zimnem i wiatrem. Także możesz go wypożyczyć na miejscu.


Masz dodatkowe pytania? Pisz na aktywnasroda@bielsko.info

Używasz aplikacji Strava? Dołącz do klubu tutaj.

Partnerami akcji "Aktywna środa" jest Wypożyczalnia Sprzętu Narciarskiego Pamirbike oraz Łukasz Zacny, autor blogu fotograficzno-podróżniczego Szlakami naszego życia.

sid / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Aktywna środa" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Aktywna środa

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Aktywna środa" podaj