Wiadomości
- 13 grudnia 2023
- wyświetleń: 658
Co należy sprawdzić przed kupnem działki?
Materiał partnera:
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że tak wiele osób doświadcza mnóstwa wątpliwości podczas poszukiwania idealnego terenu. Jeśli myślisz o zakupie działki i ciągle nie wiesz, na jakie aspekty zwrócić uwagę, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.
Zakup działki to kwestia nie tylko indywidualnych upodobań, ale przede wszystkim odgórnie narzuconych zasad, zgodnie z którymi określony teren można uznać za dobrą lub złą inwestycję. Okazuje się, że wiele osób nie zwraca uwagi na potencjalnie najważniejsze cechy działki. Zapominając tym samym, że bez wykonania porządnej analizy gruntu naraża się na duże koszty finansowania budowy. Jeśli chcesz ich uniknąć, zwróć uwagę m.in. na stan prawny nieruchomości, jej uwarunkowania geologiczne i fizjograficzne, infrastrukturę a także ewentualne zagrożenia i uciążliwości. Kompleksową analizę wybranej działki i jej otoczenia możesz otrzymać w formie raportu na stronie Dzialki360.pl. Co zatem zatem musisz wiedzieć, jeśli zależy Ci na posiadaniu atrakcyjnej działki?
Kwestie formalno-prawne przy zakupie działki
Niezależnie od tego, czy nabywamy działkę pod budowę własnego domu, czy też w celach inwestycyjnych, weryfikację terenu warto zacząć od sprawdzenia jego stanu prawnego. Przede wszystkim należy zapoznać się z księgą wieczystą prowadzoną dla danej nieruchomości. Dzięki zawartym w niej wpisom dowiesz się, kto jest aktualnym właścicielem działki, czy ciążą na niej jakieś ograniczenia, roszczenia bądź prawa na rzecz osób trzecich (np. służebność gruntowa) oraz czy jest ona wolna od wszelkich zadłużeń.
To nie wszystko, weryfikacja zagadnień formalno-prawnych obejmuje także sprawdzenie danych z ewidencji gruntów i budynków oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o ile taki dla danego terenu obowiązuje. Warto dowiedzieć się również, czy dotychczasowy właściciel działki uzyskał dla niej decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
To na początek, bo kwestii związanych z analizą działki jest jeszcze co najmniej kilka.
Geologia i fizjografia terenu
Przed zakupem działki pod budowę domu warto postarać się o opinię o warunkach gruntowych, a w przypadku większych inwestycji - ekspertyzę geotechniczną. W ten sposób uzyskasz informacje o strukturze i nośności danego gruntu, a także o poziomie wód gruntowych. Wiedza na ten temat pozwoli Ci określić, czy na danym gruncie uda Ci się zrealizować planowaną budowę oraz czy jej koszty się nie zwiększą ze względu na wykryte utrudnienia. Nie na każdej działce uda się bowiem wybudować taki dom, jaki założyliśmy sobie w projekcie.
To, co dzieje się na powierzchni danego terenu, obejmują zagadnienia fizjograficzne. Rozumie się przez nie m.in. analizę pokrycia terenu i jego ukształtowania (np. ewentualne spadki) czy też analizę nasłonecznienia.
Uzbrojenie działki - media odgrywają bardzo ważną rolę!
Wiele osób zapomina o nich kupując działkę w okazyjnej cenie. Analizując określony teren warto mieć na względzie to, czy działka ma dostęp do drogi publicznej. Bez niego nie uzyskasz pozwolenia na budowę. Jeśli chcesz wybudować dom szybko, to koniecznie wybierz działkę, która będzie posiadała podłączenie do wszystkich niezbędnych mediów (woda, kanalizacja, prąd, światłowód, gaz itp.). Czas i formalności pozostałe do załatwienia na działce nieuzbrojonej z pewnością znacznie wydłużą proces wznoszenia budynku.
Położenie działki i jej otoczenie - czy jest atrakcyjne?
Działka, działce nierówna szczególnie pod względem samego położenia względem atrakcji i najważniejszych punktów w jej okolicy. Aby można było stwierdzić, czy działka jest dla nas atrakcyjna, warto ocenić, jak daleko znajduje się ona od takich miejsc jak szpital, szkoła, czy market. Niejednokrotnie inwestorzy zapominają o tych aspektach, posiłkując się tym, że mają samochód. Jednak szybkie dotarcie do każdego z tych punktów może się dla nas z czasem okazać kwestią priorytetową.
Jak widać, świadomy zakup działki wymaga sporej wiedzy. Możesz ją zdobyć sam lub z pomocą ekspertów. Ważne, abyś jednak dowiedział się jak najwięcej.