Wiadomości

  • 15 stycznia 2024
  • wyświetleń: 343

Kiedy warto sięgnąć po feromony dla kota?

Materiał partnera:

Być może spotkałeś/aś się kiedyś z produktami zawierającymi kocie feromony w formie dyfuzora, sprayu lub obroży. Jeśli chcesz wiedzieć jak działają takie preparaty i kiedy mogą przydać się Twojemu kotu i Tobie odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Linkhouse


Czym są feromony?



Feromony to naturalne substancje chemiczne, które zwierzęta wykorzystują, aby komunikować się ze sobą. Działają wyłącznie na przedstawicieli własnego gatunku, a za ich analizę odpowiada specjalny narząd nazywany organem lemieszowo-nosowym narządem Jacobsona. Feromony wpływają na zachowanie zwierzęcia - mogą działać wyciszająco na kocięta, alarmować inne osobniki o niebezpieczeństwie, przekazywać informacje o rui i gotowości do rozrodu, budować poczucie bezpieczeństwa i pomagać w budowaniu kocich relacji.

Choć ludzki wgląd w świat kociej komunikacji chemicznej jest bardzo ograniczony, to już od kilku dekad możemy korzystać z owocu badań naukowców, którym udało się odtworzyć syntetyczne odpowiedniki kilku ważnych feromonów kota domowego. To właśnie te substancje, czyli tzw. syntetyczne analogii feromonów - znaleźć można w preparatach określanych jako "kocie feromony".

Jakie "kocie feromony" są dostępne w sprzedaży?



W produktach dostępnych na rynku zoologicznym dostępne są dwie grupy feromonowych analogów. Pierwsza z nich to feromony policzkowe, czyli wydzielane przez gruczoły na policzkach kota i pozostawiane przez niego na przedmiotach i osobach, o które się ociera. Ich znaczenie jest przede wszystkim terytorialne i służy kotu do znakowania miejsc bezpiecznych - tzw. terytorium centralnego - i osobników z nim zaprzyjaźnionych.

Druga grupa to feromony wydzielane przez karmiącą kotkę w obrębie listwy mlecznej. Ich zadaniem jest obniżać poziom stresu u kociąt i dbać o ich spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy warto sięgnąć po preparaty z feromonami dla kota?



Syntetyczne kocie feromony znajdują wykorzystanie w wielu sytuacjach jako produkt o działaniu wyciszającym i redukującym stres. Najlepiej sprawdzą się:

  • po przeprowadzce lub remoncie, gdy zapach kota znika z terytorium sprawiając, że czuje się on na nim niepewnie i obco.
  • w sytuacjach streswoych (jazda do weterynarza, wizyta gości,
  • Gdy w domu pojawia się dziecko.