czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 lutego 2008
  • wyświetleń: 2920

Zniknie Pomnik Braterstwa Broni?

Sławiące Armię Czerwoną pomniki będą mogły być rozbierane. Ministerstwo Kultury wskrzesza zapomniany projekt poprzedniego rządu.

Reklama

Zniknie Pomnik Braterstwa Broni?
Czy Pomnik Braterstwa Broni również powinien zniknąć?


To był jeden ze sztandarowych pomysłów PiS. Ustawa o miejscach pamięci narodowej miała umożliwiać ostateczną rozprawę ze stojącymi do dziś w całej Polsce pomnikami wdzięczności Armii Czerwonej i utrwalaczy władzy ludowej.

Projekt nowej ustawy o miejscach pamięci osobiście firmowali ówczesny premier Jarosław Kaczyński i minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski. Obaj reklamowali ustawę jako narzędzie do walki z komunistycznymi pomnikami. Jednak PiS nie zdążył uchwalić ustawy. Projekt ugrzązł na etapie tzw. uzgodnień międzyresortowych.

Po wygranych przez Platformę wyborach wydawało się, że ustawa trafi do kosza. Jednak nowy minister kultury Bogdan Zdrojewski postanowił wskrzesić projekt wraz z zapisem o dekomunizacji pomników. Jak mówi jego rzeczniczka Iwona Radziszewska, na razie gotowy jest plan pracy nad ustawą.

- Do połowy roku będą gotowe założenia do ustawy, która ma być uchwalona do końca roku. W życie wejdzie 1 stycznia 2009 r. - deklaruje Radziszewska.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.