Wiadomości

  • 15 lutego 2024
  • 18 lutego 2024
  • wyświetleń: 10739

TAURON inwestuje w Czechowicach-Dziedzicach. Przy ul. Mazańcowickiej wyda 25 000 000 złotych

TAURON podsumował inwestycje na sieci elektroenergetycznej, które przeprowadził w 2023 roku. W Czechowicach-Dziedzicach spółka zmodernizowała stację GPZ Czechowice, a już teraz planuje przeprowadzenie kontrowersyjnej budowy przy ulicy Mazańcowickiej - jej koszt wyniesie około 25 000 000 złotych.

TAURON inwestuje w Czechowicach-Dziedzicach. Przy ul. Mazańcowickiej wyda 25 000 000 złotych
TAURON inwestuje w Czechowicach-Dziedzicach. Przy ul. Mazańcowickiej wyda 25 000 000 złotych - zdj. ilustracyjne · fot. TAURON


Modernizacja stacji GPZ Czechowice obejmowała przystosowanie urządzeń do zwiększonego poboru mocy. Zakładała między innymi wymianę transformatorów 110/15kV, a także wymianę rozdzielnicy SN oraz mostów kablowych. Koszt modernizacji stacji to około 8 000 000 złotych.

- Realizacja tego przedsięwzięcia służy przede wszystkim zwiększeniu pewności zasilania całego obszaru Czechowic-Dziedzic oraz pozwoli na przyłączanie nowych oraz zwiększenie mocy przyłączeniowej już istniejących klientów przemysłowych - przekazała portalowi czecho.pl Ewa Groń, rzeczniczka prasowa spółki TAURON Dystrybucja.

Jakie zadania TAURON planuje w naszym mieście na kolejne lata? - Dużą inwestycją na terenie Czechowic-Dziedzic będzie budowa GPZ Czechowice Zachód przy ulicy Mazańcowickiej, która rozpocznie się w 2024 roku. Inwestycja jest zgłoszona do programu dofinasowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a szacowane nakłady na tą inwestycję to około 25 000 000 zł. W chwili obecnej jesteśmy na etapie organizacji przetargu - podała przedstawicielka spółki TAURON Dystrybucja.

Tauron inwestuje w Czechowicach-Dziedzicach. Przy ul. Mazańcowickiej wyda 25 000 000 złotych
TAURON inwestuje w Czechowicach-Dziedzicach. Przy ul. Mazańcowickiej wyda 25 000 000 złotych - zdj. ilustracyjne · fot. Tauron


Przypomnijmy, budowa stacji GPZ Czechowice Zachód przy ulicy Mazańcowickiej budzi obawy mieszkańców okolicy, o czym informowaliśmy w lipcu 2021 roku w artykule "Budowa stacji transformatorowej budzi obawy. Będą nowe hale?". Wtedy sprawę w mediach społecznościowych skomentował burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut. Jak pisał, "gmina zwróciła się do spółki TAURON z wnioskiem o ponowne przeanalizowanie zasadności lokalizacji stacji w tym właśnie miejscu".

- Jednocześnie chcę zaznaczyć, że zablokowanie przez gminę inwestycji związanej z budową/rozbudową sieci elektroenergetycznych oraz towarzyszącej im infrastruktury jest praktycznie niemożliwe, o ile inwestycja prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami. Energetyka - jako dziedzina o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa oraz rozwoju gospodarczego kraju - ma w tym względzie szczególny status i nie podlega wielu obostrzeniom i ograniczeniom, charakterystycznym dla realizacji innych inwestycji - dodawał samorządowiec w lipcu 2021 roku.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.