Wiadomości
- 1 marca 2024
- wyświetleń: 2633
Wybielanie zębów — jakie są sposoby na śnieżnobiały uśmiech?
Materiał partnera:
Uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu jest dla wielu osób istotnym aspektem ich prezencji. Nierzadko chęć poddania się takiej procedurze ma związek z życiem zawodowym, społecznym, towarzyskim. Dlatego też obecnie istnieje wiele metod umożliwiających uzyskanie odpowiedniej, pożądanej barwy uzębienia. Istnieje przynajmniej kilka znanych i powszechnie stosowanych systemów wybielania. Aby jednak uzyskać oczekiwane rezultaty, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej porady w gabinecie stomatologicznym. Jakie zabiegi można rozważyć?
Nakładkowe wybielanie zębów
Jedną z procedur, która umożliwia wybielanie zębów, jest metoda nakładkowa. Ten sposób może być przeprowadzany w domu, jednak pod stałą kontrolą stomatologa i zgodnie z jego zaleceniami. Nakładki są wypełnione specjalnym preparatem o działaniu wybielającym. Są wykonane z solidnego, aczkolwiek elastycznego tworzywa, aby dopasowywać się do łuków zębowych i nie powodować zbyt dużego dyskomfortu u pacjenta podczas ich zakładania.
Znajdujący się w nakładkach żel, tak jak w przypadku innych środków stosowanych do wybielania, zawiera jedną z dwóch substancji aktywnych. Mowa tutaj o nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu. Niektóre preparaty mogą zawierać dodatkowo azotan potasu lub fluorek sodu, czyli substancje, które wykazują właściwości redukujące ewentualną nadwrażliwość zębów po zabiegu. Stosowanie nakładek, jak i dołączonego do nich preparatu, powinno odbywać się zgodnie ze wskazaniami i instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Rozmowa ze stomatologiem umożliwia rozpatrzenie tej metody pod kątem korzyści, jakie może przynieść pacjentowi, jak i ewentualnych skutków ubocznych.
Lampa LED w wybielaniu i rozjaśnianiu zębów
Inną metodą stosowaną w wybielaniu zębów jest korzystanie z lampy emitującej światło LED. W ten sposób prowadzi się do wyeliminowania, rozjaśnienia ewentualnych przebarwień, które finalnie wpływają na barwę uzębienia.
Podczas tego zabiegu stosuje się środki o właściwościach wybielających, a następnie, po ich aplikacji na zęby, ukierunkowuje się światło LED na łuki zębowe. W ten sposób następuje aktywacja substancji czynnych i molekuł. Światło LED jest światłem zimnym, dlatego nie powoduje oparzeń.
Laserowe wybielanie zębów
Ostatnią metodą, z którą można spotkać się w gabinetach stomatologicznych, jest wybielanie zębów z pomocą lasera. Również i w tym zabiegu korzysta się z żeli wybielających. Posiadają one w swoim składzie substancje, które zwiększają absorpcję światła lasera. Ta czynność ma na celu jak najbardziej zminimalizować ilość światła, które przedostanie się do tkanek zęba. Jego kontakt z innymi tkankami może powodować skutki uboczne, jak dolegliwości bólowe. Obecnie jednak w wielu gabinetach korzysta się z laserów, które emitują światło nieprzenikające przez żel aplikowany na uzębienie.
Wybór metody w celu wybielenia zębów, dla własnego dobra, zawsze najlepiej konsultować ze stomatologiem i wykonywać zabieg w jego gabinecie.
Źródła:
- https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/01-2010/062-067.pdf
- https://dbc.wroc.pl/Content/3119/PDF/08-chrob.pdf
- http://dentalforum.ump.edu.pl/uploads/2016/2/59_2_44_2016.pdf
- https://enel.pl/stomatologia/usluga/wybielanie-zebow/
- https://krokdozdrowia.com/wybielanie-zebow-led-zalety-wady-i-pielegnacja/