czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 marca 2008
  • wyświetleń: 1137

Mistrzostwskie taroki w Zabrzegu

W sobotę 1 marca w Zabrzegu odbyły się XI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Tarokach – Zabrzeg 2008. Mistrzostwom patronował starosta bielski - Andrzej Płonka. Gospodarzem spotkania był Stanisław Londzin, który powitał uczestników Mistrzostw, a wśród zaproszonych gości był m.in. zastępca burmistrza Stanisław Czyż.

Reklama

Mistrzem taroków został zawodnik z Kóz – Władysław Malarz, drugi wynik uzyskał również zawodnik Kóz Marceli Kaczmarczyk, na trzeciej pozycji uplasował się reprezentant Zabrzega - Bolesław Buczek. W Mistrzostwach wzięło udział 88 zawodników z Polski i Czech.

Popularność taroków z roku na rok jest coraz większa, świadczy o tym liczba uczestników. W I mistrzostwach brało udział zaledwie 16 zawodników, teraz po 11 latach sala OSP w Zabrzegu pękała w szwach. Na mistrzostwa przyjechali zawodnicy z Kóz, Hecznarowic, Chybia, Bielska-Białej, Brzeszcz, Ligoty i Czechowic-Dziedzic a także drużyna reprezentująca naszego południowego sąsiada - Czechy, głównie z Ostrawy i Petrzvaldu.

W Zabrzegu tradycję grania w taroki ożywili Jerzy Domaniec, Józef Londzin, Stanisław Teodor Londzin, Ludwik Tyc i Władysław Witek. Po dzień dzisiejszy osoby te stanowią trzon komitetu organizacyjnego Turniejów Taroków. Mieszkańcy Zabrzega sercem oddają się tej niezwykłej karcianej grze - tu trzeba liczyć, myśleć, podejmować decyzje – mówią, to gra łącząca pokolenia.

Graja w nią dziadkowie z wnukami, rodzice z dziećmi, sąsiedzi. W Taroki grają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, chociaż trzeba przyznać, że te ostatnie są w zdecydowanej mniejszości. Zabrzeskie turnieje gry w Taroki odbywają się trzy razy w roku. Zawsze w pierwszą sobotę marca, w ostatnią sobotę listopada, tzw. Turniej Andrzejkowy, a w miesiącu sierpniu rozgrywany jest turniej o puchar sołtysa Zabrzega.

Taroki to gra rozpowszechniona na Śląsku Cieszyńskim, Słowacji i Węgrzech oraz w Austrii i Czechach. Zabrzescy miłośnicy gry w taroki postanowili ocalić od zapomnienia tę grę, w którą grali ich pradziadowie zaciągani do wojska w okresie zaboru austriackiego.
Początki gry w taroka zaczęły się w dzisiejszej Italii między rokiem 1430 -1440, w XVIII wieku gra dotarła do Niemiec, a później do Austrii. W taroki grali A. Mozart, J. Strauss, Z Freud. Później gra stała się popularna szczególnie pod panowaniem cesarza Franciszka Józefa. Grali w nią zarówno arystokraci, jak i żołnierze, czy bywalcy karczm.

UM Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.