Wiadomości

  • 10 marca 2024
  • wyświetleń: 545

Kosmetyki dla nastolatków — czym powinny się charakteryzować?

Materiał partnera:

Okres dojrzewania to nie tylko czas intensywnych zmian hormonalnych, ale także wielu wyzwań związanych z pielęgnacją twarzy. Trądzik, przetłuszczanie się skóry i zaskórniki to powszechne problemy, z którymi zmaga się wielu nastolatków. W odpowiedzi na te wyzwania, kosmetolodzy i dermatolodzy zalecają odpowiednią pielęgnację skóry przy użyciu dermokosmetyków dostosowanych do potrzeb młodej cery.

Kosmetyki dla nastolatków — czym powinny się charakteryzować?
fot. 123rf


Najczęstsze problemy skórne u nastolatkówNajczęstszym problemem skórnym wśród nastolatków jest trądzik pospolity, który dotyka większość z nich. Może on przybrać różne formy, utrzymując się nawet po zakończeniu okresu dojrzewania, tj. po 20. roku życia. Charakteryzuje go obecność zaskórników, krost, a także bolesnych torbieli ropnych.

Cera trądzikowa stanowi źródło nie tylko fizycznych dolegliwości, ale także wpływa na sferę emocjonalną, przyczyniając się do zaniżonej samooceny, co może utrudniać relacje społeczne.

Objawy, takie jak: przetłuszczanie się skóry, widoczne zaskórniki zamknięte, czy łojotok, mogą prowadzić do stanów zapalnych, powstawania blizn, a nawet trudnych do zniwelowania problemów dermatologicznych. Skłonności do trądziku mają podłoże genetyczne, jednak wpływ na jego nasilenie mają również czynniki hormonalne, dieta oraz nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Dlatego właśnie troska o młodą skórę staje się niezwykle istotna.

Codzienna pielęgnacja — czym się kierować w wyborze kosmetyków?Odpowiednia pielęgnacja staje się kluczowym elementem troski o zdrowie i wygląd młodej cery. Poniżej przedstawiamy podstawy pielęgnacji cery i kosmetyki dla nastolatków, które pomagają w utrzymaniu równowagi oraz zdrowego wyglądu skóry.

  1. Oczyszczanie — to pierwszy i podstawowy krok w pielęgnacji skóry twarzy. Preparat myjący powinien być delikatny, aby nie naruszyć bariery ochronnej skóry. Oczyszczający i matujący żel oczyszczający Cleanance z aktywnymi składnikami pochodzącymi z nasion ostropestu plamistego to doskonały wybór. Delikatnie oczyszcza, jednocześnie matując skórę.
  2. Nawilżanie — jest równie ważne dla cery suchej, trądzikowej, jak i tłustej. Cleanance HYDRA to oczyszczający krem łagodzący, który pomoże w przywróceniu równowagi skóry przesuszonej i trądzikowej. Dodatkowo wspomaga kurację przeciwtrądzikową dzięki formule zawierającej wodę termalną Avène.
  3. Ochrona przed słońcem — niezwykle istotnym elementem pielęgnacji skóry jest stosowanie kremu z filtrem SPF, który zapobiega powstawaniu przebarwień, rumieńców oraz przesuszeniu.
  4. Maseczka oczyszczająca — raz w tygodniu warto sięgnąć po maseczkę oczyszczającą, aby dogłębnie oczyścić pory skóry. Maseczka CLEANANCE matuje, oczyszcza i zwęża pory. Dzięki właściwościom nawilżająco-odżywczym wody termalnej Avène zapewnia skórze komfort i ukojenie.
  5. Preparat na niedoskonałości — w przypadku pojawienia się niedoskonałości, koncentrat Cleanance Comedomed może stanowić nieocenioną pomoc. Aktywny składnik pochodzący z ekstraktu roślinnego z nasion ostropestu plamistego zwalcza niewidoczne zaskórniki, redukuje istniejące niedoskonałości oraz zapobiega powstawaniu nowych.
  6. Minimalizm — ważne jest, abyśmy skupili się na jakości wybieranych przez nas produktów pielęgnacyjnych, nie ilości. Zalecane jest użycie dermokosmetyków, czyli produktów o właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych.


Podsumowując, kosmetyki dedykowane nastolatkom powinny charakteryzować się kilkoma kluczowymi cechami, aby skutecznie pielęgnować skórę w okresie dojrzewania. Przede wszystkim, preparaty te muszą być delikatne, by nie naruszać bariery ochronnej skóry, szczególnie w przypadku trądzikowej cery. Wskazane jest także, aby zawierały składniki aktywne, takie jak woda termalna czy ekstrakty roślinne, wspierające nawilżanie, łagodzenie podrażnień i oczyszczanie.

Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry to nie tylko kwestia estetyki, ale również dbałości o zdrowie. Wybierając odpowiednie kosmetyki i kierując się zaleceniami ekspertów, możemy zapewnić naszej skórze kompleksową troskę, pozostawiając ją promienną i zdrową nawet w trakcie burzliwego okresu dojrzewania.